Séria viacerých paradoxov


By Ján Ivančík - Posted on 05 apríl 2019

Najlepší útok proti najlepším individualitám. A to zďaleka nie je všetko. Priblíženie série, v ktore sa veľa cestovať nebude.

HBK PROTEF P. Bystrica (4.) - ŠK 98 Pruské (5.)

Termíny série: 6., 7. apríl (P. Bystrica), 13. apríl (Pruské), prípadne 14. apríl (P. Bystrica) a 20. apríl (Pruské)

Najlepší útok ligy si zmeria sily s najväčšími individualitami, ktoré základná časť vyprodukovala. Považania ako jediní atakovali sto gólov za sezónu, na druhej strane pohľad na individuálne štatistiky odhalí more Prušťanov na čele. Ako to teda bude vyzerať?
Protef začína doma a mala by to preň byť veľká výhoda. Táto séria paradoxov ale ukazuje aj to, že Pruské je azda jediný tím z ligy, ktorému sa štatisticky darilo viac vonku ako na domácom ihrisku. Je to teda naozaj výhoda?

Isté je, že rozhodnú maličkosti a dobre nastavená defenzíva. S ňou má Pruské bohaté skúsenosti, Považania zas disponujú brankármi najvyššej úrovne. Poďme sa preto na celú situáciu pozrieť bližšie.

Brankári:

Tandem Buliš – Bratina je dvojica, ktorú by si želal mať vo svojich radoch asi každý extraligový tím. Stabilne zabezpečený brankársky post je základom úspechu a ak je podporený aj kvalitnou dvojkou v zálohe, je na čom stavať. Považania sa v tomto smere nemajú čoho obávať.

Hoci Pruské disponuje v podstate iba „jednotkou“, nie je o nič menej kvalitná. Michal Mišovec je brankár, ktorý určite prevyšuje ligový priemer a svoj tím neraz podržal v zložitých situáciách. Problém by mohol nastať, pokiaľ by nútene potreboval striedanie.

Obrana:

Iba štyridsaťsedem inkasovaní robí z Považskej Bystrice štvrtý najlepšie sa brániaci kolektív v súťaži. Obrana PROTEF-u je navyše schopná vypomôcť aj svojim kolegom v ofenzíve, čo z nej robí kompaktný celok. Hráči ako Ďurkech, či Bujdák by mali byť veľkými oporami svojho kolektívu. Zahanbiť by sa ale nemali dať ani Bušovský, Šándor, či Kukučka.

Hoci je Pruské tradične ladené najmä obranne, v aktuálnej sezóne ho štatistiky ťahajú skôr k streľbe gólov a na zadné vrátka sa občas pozabudne. Ťahúňmi obrany by mali byť najmä Husár, Valášek, či Krčmárik.

Útok:

Už bolo načrtnuté, že strelecký potenciál Považskej Bystrice ďaleko prevýšil ligový priemer. Iba päť presných rán delilo PROTEF od naplnenia sto gólovej hranice. Pred jarnou časťou sa mužstvo poriadne posilnilo, pričom rozhodne najväčším hnacím motorom je príchod Borisa Oravca, ktorý si pred ukončením hokejbalového pôsobenia na najvyššej úrovni chce zabojovať o titul, ktorý mu v zbierke chýba. Pripočítajme k tomu Rufatiho, Pijáka, Gabča, či Škrabka a potenciál je jasný, hoci Považania určite ľutujú najmä absenciu F. Čičalu pre zranenie.

Taktiež už bola reč o troch kanonieroch z Pruského, ktorí nečakane ovládli individuálne štatistiky. Vozár – Balga – Cíbik. To je tandem, ktorý budú musieť Považania ubrániť. Ak sa im to ale podarí, kto v Pruskom je schopný strieľať góly? To je práve tá otázka, ktorá zrejme máta aj kouča Gregoríka. V top päťdesiat hráčov totiž nenájdete žiadneho ďalšieho Prušťana, ktorý by bol ich nasledovníkom. Pripomeňme si ale, že čím viac pozornosti sa venuje niekoľkým, tým viac priestoru zostáva pre ostatných. Práve preto v play-off často rozhodujú aj hráči zo štvrtej formácie...

Plusy:

P. Bystrica: kvalita na všetkých postoch, výhoda domáceho prostredia na úvod, nekompromisná ofenzíva, kolektívny duch, posily pred jarnou časťou
Pruské: silný troj-záprah najproduktívnejších hráčov, výborný brankár, sila na ihrisku súpera

Mínusy:

P. Bystrica: väčší tlak z väčších očakávaní, mnoho zranení
Pruské: tento rok nie úplne vyrovnané výkony v obrane, menšia hráčska základňa

Náš tip: 3:2 pre P. Bystricu

Výsledok tejto série je iba ťažko odhadnuteľný. Papierovo by mali byť Považania o čosi silnejší a kompaktnejší, než súper. Disponujú navyše širším kádrom a začínajú doma. Či sa to v praxi ukáže ako realita ale zatiaľ zostáva otázkou.
 

Zatiaľ nikto nehlasoval
Značky

CAPTCHA
Táto otázka slúži na odradenie spamerov.
1 + 3 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.