Od možného KO uprostred sezóny až po titul vicemajstra. Budúcnosť kysuckej mládeže ale zostáva otvorená


By Ján Ivančík - Posted on 11 máj 2017

Tomáš Urbaník pre TOPhbl.sk: "Stojím pred rozhodnutím, či pokračovať a venovať svoj čas, schopnosti a energiu do mládeže v podmienkach, ktoré máme, alebo naplno podnikať a pomôcť športu a hokejbalu z tejto strany."

Čadca sa v nedávno skončenej sezóne dostal vďaka nemu až na vrchol. Od zisku titulu majstrov Slovenska v kategórii U19 delilo Kysučanov iba jedno stretnutie a trochu šťastia. Tomáš Urbaník má rozhodne dôvod na spokojnosť, pretože sezóna 2016/2017 vyšla jeho mančaftu nad očakávania. Porozprávali sme sa s trénerom, ktorý je na poli regionálneho, mládežníckeho i celoslovenského hokejbalu mimoriadne aktívny. S obdivuhodným prístupom podnietil svojich zverencov k ceste za titulom vicemajstra, hoci istú časť sezóny to skôr vyzeralo tak, že Čadca z boja odstúpi.

Ako hodnotíte s odstupom času sezónu 2016/2017?

"Pre nás to bola sezóna plná zvratov. Začali sme prehrami s Košicami a Spišskou Belou, keď v druhom prípade šlo o kontumáciu pre nedostatočný počet hráčov. V podstate sme sa priskoro začali zaoberať s otázkou dopĺňania kádra, hoci na papieri nás bol postačujúci počet."

Nastala aj taká situácia, že ste to chceli ukončiť?

"Nastala. Niektorí chlapci prestali skôr, ako začali. Iní si vyskúšali jeden-dva zápasy a už sa nevrátili, s niektorými to bolo ako na hojdačke... No bola tu aj skupina hráčov, ktorým ste z tváre a skutkov mohli čítať, ako ich to baví, že to chcú niekam dotiahnuť. Preto sme išli ďalej."

Kde a kedy nastal zlom?

"V zápasoch s Martinom a vo Zvolene. Všetky sme vyhrali, s Bukovinkou dokonca dvojciferne, čo nás nakoplo."

Za takýchto okolností sa nedá povedať iné iba to, že sa vám podaril veľký úspech. Nie je však sklamaním, že ste nedosiahli až na vrchol?

(chvíľa ticha) "Keď ste pred rozhodujúcim zápasom sezóny, robíte maximum preto, aby sa všetko podarilo. Keď napokon neuspejete, chvíľu sklamaní ste. Časom vám však dôjde, že ste prehrali len s majstrom a veľkým favoritom, z čoho sa je treba aspoň poučiť. Sme veľmi vďační za každý vyhratý zápas play-off a dá sa povedať, že aj za zlaté skúsenosti, ktoré sme získali.."

Ešte pred tým ale Čadca hrala doma a po prvýkrát sa na Kysuciach hralo finále extraligy. Aj to sú zrejme okamihy, na ktoré asi tak skoro nezabudnete...

"Veru, bol to nezabudnuteľný zážitok. Napriek nepriaznivému vývoju zápasu sme to otočili. Toto bol prvý zápas počas play-off, kedy som chlapcom nemal čo pripomenúť, alebo vytknúť. Hrali najlepšie v sezóne."

Ktorých hráčov by ste chceli zvlášť pochváliť?

"Viete, na každého mám „niečo“ (úsmev), ale asi Milana Demka. Jeho prístup  k tréningu a zápasom je obdivuhodný."

Ako hodnotíte kvalitu tohto ročníka extraligy U19?

"Veľmi vysoko. Košice nevyhrali základnú časť náhodou, Spišská Belá a Považská Bystrica držia svoj štandard veľmi vysoko. Diaková a Martin patria ku klubom s vysokou výkonnosťou a zázemím, tak isto Pruské a Zvolen, kde keď chlapci ešte zosilnejú, budú veľmi silným tímom. Kategória U19 patrí na Slovensku k prestížnym ligám, z ktorých si môžu jej hráči nachádzať miesto medzi mužmi."

Našiel by sa vo vašom tíme hráč vhodný pre seniorskú extraligu?

"V podstate každý, koho to baví a zapracuje na sebe, sa môže uchádzať o nejaký post. Samuel Gabčo začal hrávať v Považskej Bystrici. Daniel Kupka chytáva druhý rok seniorku na Kysuciach, no patrí k chlapcom, ktorí môžu ísť ďalej, a mohli by sme menovať ďalších. Zrejme nie som ideálny typ na túto otázku. V každom hráčovi vidím extraligistu, avšak je na chlapcoch, ako budú kráčať ďalej."

Čo plánujete do budúcna? S titulom vicemajstra sa pozornosť presúva na Kysuce a do Čadce ešte viac.

"Rád by som vedel povedať takto priamo, čo bude ďalej. Mňa osobne extraliga veľmi baví a zaujíma. Je to stále živý proces a vývoj. Konfrontácia s najlepšími je najväčšia a najlepšia škola života. Radi by sme pokračovali, no u nás sa s chlapcami, ktorí majú slovenské striebro, končí jedna juniorská generácia do devätnásť rokov. Osobne stojím pred rozhodnutím, či pokračovať a venovať svoj čas, schopnosti a energiu do mládeže v podmienkach, ktoré máme, alebo naplno podnikať a pomôcť športu a hokejbalu z tejto strany. Práve dnes (11.5.) sme podpísali memorandum s mestom Čadca o novom ihrisku pre Čadcu. Malo by stáť v roku 2018. Tak uvidíme. Slovensko a Kysuce majú mnoho potenciálu a kvalitných ľudí. Len im treba vytvoriť podmienky."

Vaše hodnotenie: None Priemer: 5 (8 votes)

CAPTCHA
Táto otázka slúži na odradenie spamerov.
1 + 3 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.