Na svetový šampionát sa pripravujú aj muži v pruhovanom


By Michal Runák - Posted on 01 jún 2011

  Patria medzi špičku vo svojich krajinách. Nečudo, že im bola zverená pocta pískať najväčšiu hokejbalovú udalosť aká vôbec existuje.

 Jaroslav Pikula a Marek Kralovič sú pre hokejbalovú verejnosť známymi tvárami. V nedávno skončenej extralige absolvovali veľký počet zápasov a patrili medzi najlepších. Vrchol sezóny ich však čaká o necelé tri týždne. Oboch sme si preto pozvali na krátky rozhovor. Začneme ako sa patrí najskôr hosťom, ktorý píska našu najvyššiu súťaž na pozvanie, nakoľko jeho regiónom je susedná Česká republika.

1.Ako ste sa dostali k rozhodovaniu zápasov v Slovenskej extralige?

"K pískaniu zápasov slovenskej extraligy som se dostal pred štyrmi rokmi, keď ma pred novou sezónou kontaktoval vtedajší predseda komise rozhodcov Jožo Kollár, z dôvodu poklesu počtu rozhodcov na Slovensku. Ponuku som prijal a som za to rád, rozhodne je to výborná skúsenosť."

2. Môžete porovnať rozdiely medzi českou a slovenskou ligou? Čo do kvality, hry, zabezpečenia, podmienok?

"Hlavný rozdiel je asi v zázemí klubov, u nás sú omnoho väčšie požiadavky na vybavenosť ihrísk, mužstvá musia mať kvôli Extralige minimálne tri mládežnícke mužstvá hrajúce pravidelné ligové sútaže, podmienky sú kladené na vzdelávánie trénerov, súťaž je finančne náročnejšia. Splnenie našich podmienok by bol asi pre väčšinu mužstiev na Slovensku velký problém. Čo sa týka hry, tam by som taký rozdiel nevidel, u nás mi pripadá súťaž viac technickejšia, mužstvá sú na tom lepšie po taktickej stránke, slovenská Extraliga je rozhodne dynamickejšia a tvrdšia , povedal by som, že slovenskí hráči do toho dávajú viac „srdiečka“. Po hernej stránke by mužstvá ako Martin, Nitra, Ružinov alebo Doprastav v pohode bojovali o rovnaké priečky  v našej sútaži, čo nakoniec slovenské tímy dokazujú na Európskych pohároch a rôznych turnajoch."

3. Každý rozhodca je háklivý na určité nedovolené zákroky, máte aj vy nejaký neobľúbený, pri ktorom nemáte zľutovanie?

"Vyložene neobľúbený zákrok nemám, možno bývam prísnejší pri fauloch okolo mantinelu, ale to je iba subjektívny pocit. Ako rozhodca som skôr flegmatik, snažím sa situáciu riešiť bez emócií a k tomu nabádam aj hráčov. Podle mňa by rozhodca  hlavne nemal byť stredobodom zápasu, k tomu sú tam hráči, rozhodca by mal iba riadiť hru podľa pravidiel a riešiť sporné situácie."

4. Blížia sa MS v Bratislave, kde sa po prvý krát predstavíte ako hlavný rozhodca. Po Plzni kde ste rozhodoval ako pomocný to budú vaše druhé seniorské MS. Čo to pre vás znamená?

"Určite to beriem ako poctu a ocenenie za odvádzanú prácu, o to viac, že v Českej  republike je predsa len na výber väčšie množstvo rozhodcov, ktorí by mohli na takejto akcii pískať, preto ma nominácia milo prekvapila, majstrovstvá sveta sú asi vrchol pre každého."

5. Bude to pre vás rutina, alebo si uvedomujete, že budete vystavený väčšiemu tlaku ako napríklad v lige?

"Tlak bude v niektorých zápasoch asi väčší, ale rozhodca je pod tlakom v podstate každý zápas, takže zasa až  tak si to nepripúšťam, na druhú stranu si myslím, že na takejto akcii sú mužstvá disciplinovanjšie a riadiť také zápasy je omnoho ľahšie, než niektoré vyhrotené v ligách. Je to tiež o tom, akého má človek kolegu, ako tie zápasy potom vyzerajú, v mojom prípade mám zatiaľ na kvalitných kolegov štastie."

6. Máte českú krv, napriek tomu... komu na MS budete držať palce?

"Ťažká otázka, fandiť budem asi rozhodcom (úsmev):D, inak sa samozřejme budem vo voľných chvíľach viac zaujímať o výsledky Českej republiky a Slovenska, som zvedavý aj na zámorské celky Kanady a USA a potom na Fínsko, pretože na minulých MS mali neprehliadnuteľnú skupinku fanúšikov, ktorí prekričali celú halu."

7. Ako si pochvaľujete spoluprácu so slovenskými kolegami?

"Spoluprácu so slovenskými kolegami považujem za výbornú, dluho som pískal vo dvojici s Milanom Kováčikom, ktorého veľmi ako rozhodcu uznávam, hlavne kvôli jeho prirodzenému rešpektu na ihrisku. V tejto sezóne som potom pískal s Ivanom Bežom, Romanom Čačkom a Marekom Kralovičom a spolupráca bola vždy v poriadku, a to aj v prípadoch, keď sa museli riešiť sporné situácie."

 

Pre Mareka Kraloviča to na rozdiel od jeho českého kolegu budú prvé majstrovstvá. Skúsenosť s medzinárodným hokejbalom však má aj on. Jednak v mládežníckych kategóriách a aj na seniorskej úrovni. Rozhodoval napríklad aj nedávne MS veteránov v Bratislave a predtým aj EURO CUP 2010. Do neznáma teda rozhodne nejde. Marek je zároveň predsedom rozhodcovskej komisie SHbÚ.

1. Rovnaká otázka ako vášmu kolegovi je nachystaná aj pre vás. Čo pre vás znamená pískať na MS?

"Každopádne je to pre mňa vrchol. Myslím, že asi pre každého rozhodcu. Viac sa v tejto pozícii zrejme dosiahnuť nedá. Je to pre mňa záväzok, no v prvom rade to beriem ako ocenenie mojej práce. Pre mňa to znamená, že to čo robím, robím dobre a sú so mnou spokojní. Inak by som asi takúto dôveru nedostal. Pískať MS je pre rozhodcu tým naj, ja som samozrejme ešte o to radšej, že to bude doma."

2. Ste pripravený na väčší tlak verejnosti?

"Súhlasím s Jarom, že hráči ktorí budú na MS sú vyspelí a takticky na vyššej úrovni. Neobávam sa nejakého konfliktu, na takomto fóre si každý hráč musí držať nervy na uzde. Oveľa väčší tlak je naopak v extralige, presvedčil som sa o tom nejeden krát. Najmä v tejto sezóne."

3. Máte zrejme na mysli zápasy Nitrianskych Rytierov s bratislavskými mužstvami...

"Presne tak. Pískal som napríklad štyri zápasy z piatich medzi Nitrou a LG. To sú dve špičkové mužstvá, a v týchto zápasoch bola atmosféra veľmi vybičovaná. Oba mančafty majú najvyššie cele a vedel som, že sa vždy v takýchto zápasoch niekto bude cítiť poškodený. Dnes sa však môžem pozrieť každému do očí. Pískal som podľa svojho svedomia a pre mňa je ocenením to, že mi po vychladnutí emócií obe strany podali ruku s tým, že som to zvládol výborne."

 4. Ako sa rodila nominácia slovenských rozhodcov na šampionát a koľkí boli nominovaný?

"U nás je iná situácia ako v Čechách. Na rozdiel od nich u nás nie je moc z čoho vyberať. To si priznajme ako to je. Pri nominácii sme prihliadali najmä ku skúsenostiam. Myslím, že sme vybrali asi to najlepšie. Okrem mňa sa na šampionáte predstavia Roman Čačko, Ivan Bežo a Igor Neczli. Verím, že všetci odvedieme svoju prácu tak, aby boli predstavitelia ISBHF spokojní."

5. S čím sa vy osobne budete musieť na šampionáte vysporiadať? Máme na mysli najmä štýl rozhodovania.

"Ťažko povedať. Svojský štýl má Kanada a k nej sa pridajú ešte aj Američania. Práve v ich súbojoch a k tomu ešte aj Portugalsko, to budú asi najťahšie zápasy. Bude dôležité zvládnuť najmä spôsob posudzovania, predsa len ich jerný štýl je trocha iný. Ale nemal by byť problém ani tu, deň pred MS máme rozhodcovský míting, kde si dopodrobna všetko preberieme. Treba sa na to pripraviť aj psychicky aj kondične. Je nás spolu trinásť, čo pri počte osemdesiatichôsmych zápasoch vychádza na tri denne pre každého. Na takomto fóre to nie je jednoduché."

6. Na záver nám aj vy prezraďte, komu budete na MS fandiť?

"Tak na rozdiel od môjho kolegu mám v tomto jasno a som patriot a vlastenec. Samozrejme držím palce našim a dúfam, že budeme úspešní. Ale teším sa na skvelé zápasy ktoré dúfam tieto MS prinesú."

Na záver dodávame a myslím že hovorím z duše všetkým fanúšikom hokejbalu, že počas MS i po nich budú práve rozhodcovia tými, o ktorých sa bude hovoriť najmenej.

 

 

 

 

Vaše hodnotenie: None Priemer: 3.7 (6 votes)
Značky
Obrázok používateľa cackor

 

v rezii tychto rozhodcov sa nitra stala majstrom slovenska

 

Ale prej nejlepší rozhodčí budou na začátku šampionátu chybět, prej budou v Michalovcích. Tak nevím no.

pokračujúce divadlo pána Čačka s pánom Královičom.Celú rozhodcovskú komisiu vedie pán Čačko,ktorý strááášne chcel byť predsedom,len to "akosi" nevyšlo.Nominácia 4 rozhodcov je asi taká,že "4 kamaráti sa dohodli,že si zapískajú MS".

Jak to nejsou dva nejlepší rozhodčí na Světě ta minimálně v Evropě. Cituji jednoho slovenského rozhodčího.

CAPTCHA
Táto otázka slúži na odradenie spamerov.
3 + 1 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.