Na klubovej úrovni Kapánek má už všetko, dáva si preto pauzu


By joziva - Posted on 07 september 2015

"Bolo by pekné získať medailu na majstrovstvách sveta so švajčiarskou reprezentáciou. Pokiaľ teda dostanem ešte príležitosť. To je teraz moja motivácia, to ma poháňa dopredu,“ povedal pre TOPhbl.sk Tibor Kapánek.

Ak by sme hľadali osobu, ktorá robí slovenskému hokejbalu za hranicami dlhodobo výborné meno, určite by bol pre väčšinu fanúšikov, hráčov i nadšencov voľbou číslo jedna Tibor Kapánek. Najprv úspešný hráč, neskôr fantastický tréner. V posledných rokoch zbiera s Oberwilom jednu trofej za druhou a darí sa mu napredovať aj so švajčiarskou reprezentáciou. Jeho posledným cenným artiklom je nedávno skončený Svetový pohár, ktorý sa konal v Nitre. Akú cenu má tento primát pre Slováka na lavičke švajčiarskeho mužstva?

Trofeje pribúdajú, veď to je dôvod, pre ktorý tento šport robíme. Každá trofej a každé víťazstvo posúvajú človeka dopredu a dávajú novú motiváciu a chuť do ďalšej roboty. Samozrejme, zisk Svetového pohára patrí medzi tie najcennejšie. Veď ešte pred dvoma týždňami nebolo vôbec isté, či na turnaj pôjdeme,“ hovorí o peripetiách švajčiarskeho výberu a neskoršieho celkového víťaza tréner Kapánek a ďalej objasňuje: „Bolo nás málo, potom sme dostali výnimku, aby nás mohli posilniť traja mladí Američania. Inak by sme nikam necestovali. Preto sme na turnaj nešli s veľkými očami, chlapcov som nevidel trénovať od mája . Čo a ako, kto s kým a podobne sme sa dozvedeli len vo štvrtok na taktickom zraze pred prvým zápasom so Skalicou. Neskutočné ako to vypálilo. Šesť zápasov, šesť víťazstiev a celkový titul. Nádhera.“

Hoci mali Nitrania pri organizácii sťaženú pozíciu a okrem nich sa do tohto podujatia nikomu nechcelo, pod Zoborom sa zišli kvalitné mužstvá a diváci mohli sledovať výborné hokejbalové divadlo.

Povedzme si to takto. Buďme radi, že to tento rok niekto zorganizoval. Za to buďme Nitre vďační. Na druhej strane, organizácia bola taká slabšia. Či už šatne, rozlosovanie, úroveň a kvalita rozhodcov. Nie všetko mali na starosti organizátori, no takýto turnaj by si žiadal kvalitu vo všetkých smeroch. Vôbec som nechápal, prečo sa hralo trikrát po pätnásť minút. Bol som doteraz na desiatich svetových alebo európskych pohároch, no takýto hrací čas nebol nikde. Veď to je horšie ako na majstrovstvách sveta. Šesť zápasov za štyri dni. Malo sa hrať dvakrát po pätnásť minút a turnaj mal byť len tri dni. No a finále o 20:30, to tiež nebol najvhodnejší čas. Už je to ale za nami. Ja ešte raz ďakujem Nitre, že sme vôbec mohli tento rok hrať,“ zosumarizoval Kapánek.


Za štyri dni odohrali kluby naozaj veľmi ťažké zápasy. Ten najnáročnejší čakal na Oberwil zrejme na záver proti domácej Nitre. Tak sa to aspoň javí z výsledkovej listiny.

„To sa nedá takto povedať. Ale asi z jednej strany aj bol najťažší, pretože sme miestami nehrali len proti súperovi. To už je ale každého osobná vec. Na turnaji bolo päť výborných mužstiev, z ktorých každé mohlo turnaj vyhrať. My sme porazili každého z favoritov a myslím, že právom sme víťazi. Som hrdý na svojich chalanov ako tento turnaj odohrali, bojovali, užívali si,“ znejú spokojné slová trénera víťazného tímu.

Vo finále si Švajčiari vybojovali vedenie a od neho sa určite odvíjal aj ďalší priebeh zápasu. Kapánek si ale nemyslí, že vedenie bolo rozhodujúcim prvkom.

„To by som nepovedal. Rozhodlo to, že chalani splnili do bodky taktiku, ktorú sme si povedali na pred zápasom. Samozrejme, strelený gól nám pomohol hlavne psychicky. Ja som nechápal ako proti nám nastúpili domáci, s akou defenzívnou taktikou. To len potvrdilo to, čo som hovoril pred zápasom. Chlapci, my nemáme čo stratiť, Nitra musí. My sme silní ako kolektív a domáci z nás majú strach. Dali sme do toho všetko, dali sme viacej gólov i keď nie všetky nám páni rozhodcovia uznali, a preto sme sa po zápase radovali my,“ hovorí bývalý slovenský reprezentant, dnes aj na reprezentačnej lavičke Švajčiarska.

Otázka teda znie: Má po toľkých úspechoch Tibor Kapánek ešte vôbec motiváciu ísť na klubovej úrovni ďalej? Čo mu ešte chýba?„Motivácia? Tá je vždy, no na klubovej úrovni už viac dosiahnuť nemôžem, viac sa nedá. Vo Švajčiarsku som desať rokov a vyhrali sme toho dosť. Deväť domácich titulov, no najmä za posledných päť rokov, jedenkrát druhý a trikrát prvý na Svetovom alebo Európskom pohári. To je bilancia, akú nemá nikto na svete. Klobúk dolu pred chalanmi. Aj preto som sa rozhodol, že nateraz, nehovorím že sa ešte niekedy nevrátim, končím na lavičke Oberwil Rebells,. Teraz si chcem od klubového hokejbalu odpočinúť a venovať sa viacej rodine. K naplneniu mojich hokejbalových cieľov môžem povedať asi toľko. Bolo by pekné získať medailu na majstrovstvách sveta so švajčiarskou reprezentáciou. Pokiaľ teda dostanem ešte príležitosť. To je teraz moja motivácia, to ma poháňa dopredu,“ dodal na záver rozhovoru pre TOPhbl.sk Tibor Kapánek.

foto: Ján Csillag

Vaše hodnotenie: None Priemer: 5 (3 votes)

CAPTCHA
Táto otázka slúži na odradenie spamerov.
11 + 2 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.