Historický titul pre Nitru, Bratislava po prvýkrát bez zlata - doplnené

By Michal Runák - Posted on 07 máj 2011

Nitrania ukončili finálovú sériu v najkratšom možnom termíne.

Po prvý raz v histórii slovenskej extraligy sa z majstrovského titulu nebudú tešiť Bratislavčania. Nováčik z Nitry prestrihol siahodlhú tradíciu a stal sa prvým nebratislavským majstrom Slovenska.

Nitrania viedli pred sobotňajším súbojom 2:0 a od zisku zlata ich delila jedna výhra. Tú sa im podarilo získať hneď na prvý raz v Ružinove. Výhra 5:3 umožnila "rytierom" oslavy titulu.

Reebok Ružinov Bratislava  3:5  HBK Nitrianski rytieri Nitra
Góly: 26.BEHÚL (Rímsky, Danko), 29.KRIŽAN (Danko), 42.ŠÚREK (Danko) - 14.R.KAŠŠA (Slovák, Hrivnák), 21.ECKER (Mráz), 33.R.KAŠŠA (Haring), 37.CHOVAN (Titka, Maxin), 43.LADIVER (Chovan, Slovák)
Na zápasy: 0:3

Vylúčení: 4:7, presilovky 2:1, oslabenia 1:0

Rozhodovali: Pikula - Černý, 150 divákov

Nitrania pricestovali do Bratislavy bez Petríka, do bránky sa musel postaviť Gažik. Prvú šancu mal Hrivnák, na druhej strane Dankovu prihrávku sa snažil za Gažikov chrbát dostať Varga. Prvá presilovka prišla v čase 8:13 a možnosť hrať ju mali domáci. Od modrej to skúšal Danko a po ňom aj Rímsky. Otvoriť skóre mohol neskôr Slovák no nepresadil sa rovnako ako na opačnom konci ihriska Kovalík. Po týchto šanciach prišiel trest pre domáceho obrancu Šúreka, ktorý držal protihráča. Presilovku mali teda možnosť hrať Rytieri. Po usadení sa v pásme držal loptičku na hokejke Slovák, ktorý vyčkával s prihrávkou až dovtedy, pokiaľ sa pred bránkou neocitol voľný Kašša. Ten vzápätí loptičku dostal a Nitra viedla 1:0. Tretina sa dohrala v nerovnovážnom stave, za sekanie šiel na hanbu Chovan. Ružinovčania začínali druhú tretinu o jedného muža v poli viac, šancu vyrovnať mal Huber. Domáci dokonca gól napokon strelili, avšak pre posunutú bránku nebol uznaný. Za krátko fauloval znovu Šúrek a presilovku mali hostia. Po jej skončení sa hra odohrávala v obrannom pásme domácich a z tohto pretrvávajúceho tlaku sa Rytieri dočkali druhého gólu. Ecker šikovne dorazil strelu Mráza. Strelec gólu však svoju radosť oslávil úderom do protihráča, Ružinov tak mal znovu šancu skórovať. Najväčšiu príležitosť na to mal Polák po Dankovom nahodení. Ružinovčania od tohto momentu pridali na tempe a v tejto časti hry boli lepším mužstvom. Najskôr sa ubránili opätovnej presilovke Nitry, aby krátko po nej Rímsky nabil Behúlovi na kontaktný gól. Dve minúty pred koncom domáci dokonca vyrovnali. Danko najskôr vytiahol Gažika z brány náznakom strely, jeho strela sa však v okamihu zmenila na prihrávku, s ktorou Križan naložil ako mal 2:2. V tretej tretine sa očakával narastajúci tlak RBK, hru však naplno ovládli hráči v belasých dresoch. Nitrania si za stavu 0:2 zrejme mysleli, že domáci sú už porazení. Záverečná pätnásťminútovka však bola jednoznačne v ich réžii. V obrovskej šanci sa ako prvý ocitol Hrivnák. Hostia sa na dlhé sekundy usadili v pásme domácich, z čoho pramenil gól Kaššu, ktorý sám pred Somolányim zvýšil na 2:3. Pre domácich to bol varovný signál, Nitrania však pokračovali v obrovskom tlaku. Zvýšiť mohol Slovák po Thronovej prihrávke. Domáci sa nevedeli z tohto tlaku vymaniť a v čase 33:49 si vzali oddychový čas. Nitranov však ani toto nezabrzdilo a začal sa veľký súboj ich útočníkov s gólmanom Somolányim. Ten sa zaskvel niekoľkými skvelými zákrokmi a bol to on, kto znemožňoval predčasné oslavy súpera z titulu. Prišlo však skvelé individuálne uvoľnenie sa Chovana, ktorý zakončil svoj nájazd pod brvno a strelil víťazný gól. Po ňom opäť Somolányi vychytal Macha. Ružinov mal jednu z posledných možností vrátiť sa do zápasu po faule Káčera. Aktívny Chovan si však vypýtal faul a sily sa vyrovnali. Keď sa však potrestaný Káčer vrátil na plochu, Danko nabil Šúrekovi a ten z prvej vykresal iskričku nádeje. Danko si tak pripísal v zápase svoju tretiu asistenciu. Pokračovala však štyridsaťdva sekundová presilovka Nitry a v nej sa rodili aj šance. Najskôr Chovan vyslal kolmou prihávkou na strede modrej čiary do nájazdu Ladivera, toho istého hráča o niekoľko sekúnd rovnakým spôsobom aj Slovák. Center Rytierov nechal v prom prípade vyniknúť Somolányiho, v druhom však nezadržateľne poslal hostí do dvojgólového vedenia. Domáci už na zvrat nemali síl.Naopak, od vyššej prehry ich zachraňoval aj naďalej gólman Somolányi. Ten si najskôr poradil zo šancou Cajchana, Hraškova strela sa potom obtrela o žrď a posledné slovo mal Beniač. Zo všetkých situácií však vyšiel víťazne strážca domácej svätyne. Nitranov to však vôbec nemrzelo a po záverečnom hvizde sa mohli začať oslavy ich historického titulu.

Najlepšia päťka zápasu: SOMOLÁNYI - DANKO, TITKA - SLOVÁK, KAŠŠA, CHOVAN

VILIAM SOMOLÁNYI (gólman RBK  Ružinov): "Zápas sa pre nás vyvíjal dobre, takticky sme plnili svoje zámery i keď bolo vidieť, že sme mali pred súperom prílišný rešpekt. V druhej tretine sme sa však dopustili individuálnych chýb. Tretiu tretinu sme prakticky už len dohrávali. Súper chcel viac vyhrať ako my, vyhral úplne zaslúžene a ja im môžem iba poblahoželať. My sme spokojní, ak to tak môžem nazvať, stali sme sa vlastne amatérskymi majstrami Slovenska. Nie je tajomstvo, že Nitra je profesionálny klub a o motivácii akú mali oni môžu ostatní iba snívať. Herne však tento rok dominovali a titul je tým pádom v správnych rukách."

RICHARD MRÁZ (tréner HBK Nitrianski Rytieri Nitra): "Videli sme výborný zápas, Ružinov začal veľmi dobre. My sme prvýkrát ohrozili bránu domácich až niekedy v polovici úvodnej tretiny, súper nás dovtedy prestrieľal. My sme sa z tohto dostali až po zvládnutej presilovke, keď sme strelili prvý gól. Postupne sme preberali iniciatívu a i keď domáci vyrovnali na 2:2, v tretej tretine sme hrali to, čo sme chceli. Sme veľmi šťastní a spokojní, že sme ako nováčik získali titul na prvý pokus. Zišla sa tu skvelá partia, chalani ťahali za jeden koniec celú sezónu. V playoff nás potrápila Žilina a ťažká séria bola i táto. Súhlasím však s názorom, že najvyrovnanejšie zápasy sme hrali s LG Bratislava."

ROMAN TOROK (reprezentačný tréner Slovenska): "Úvod zápasu bol ovplyvnený faktom, že stav série bol 0:2 v neprospech domácich. Nitra sa dostala do dvojgólového vedenia, domácim slúži ku cti, že sa im podarilo vyrovnať tento nepriaznivý stav a zdramatizovať tak priebeh celej série. Treba povedať, že dnes zabrali skúsení hráči v drese Nitry. Jeden z najskúsenejších vôbec Robo Kašša dnes dokázal, že patrí do reprezentácie a svojimi dôležitými gólmi rozhodol zápas. Nitra si výkonmi počas celej sezóny titul zalúžila. Ružinovčania môžu byť určite spokojní, i keď určite aj oni chceli dosiahnuť na zlato. Liga však bola tento rok veľmi vyrovnaná a na finále si brúsili zuby mnohí. Obe mužstvá dnes prispeli k tomu, že finále bolo dôstojným vyvrcholením celej ligy. Ja dúfam, že takto kvalitnú ligu budeme mať aj v budúcnosti, nášmu hokejbalu to iba prospeje."

Vaše hodnotenie: None Priemer: 3.8 (10 votes)