Dosiahnu Považania na vytúžený hokejbalový Olymp? To je iba jedna z veľkých otázok


By Ján Ivančík - Posted on 06 september 2019

Máme pred sebou štart nového ligového ročníka. S jedenástimi účastníkmi, bez Martina ale s Košicami. Bez viacerých veľkých mien, ale s pribúdajúcimi vylepšeniami na ihriskách.

S jedenástimi tímami odštartuje nový ročník slovenská hokejbalová extraliga. Už po tridsiatydruhý raz sa proti sebe postaví slovenská elita a po dvojročnej prestávke bude slovenská súťaž bez zahraničného účastníka.

Noviniek je mnoho, ako už bolo naznačené, tou prvou je ukončenie účasti Třinca v našej extralige. Do herného kolotoča sa na najvyššej úrovni vracajú Košice. Novinky tým ale nekončia. Menia sa ihriská, menia sa mančafty.

Začína doba plastová

V celosvetovom meradle trend, ktorý sa snažia zastaviť mnohé vlády, v hokejbale pozitívna novinka. Z betónu totiž extraligisti pomaly, ale isto začínajú migrovať na plasový povrch. Umelá hmota má totiž oproti betónu niekoľko nezanedbateľných výhod. Medzi ne patria najmä lepšie športové vlastnosti a nezanedbateľný je aj vplyv na ľudské zdravie, nakoľko plast je pre ľudské kĺby prispôsobivejší, než asfalt, či betón. Veľkou rekonštrukciou už prešiel domovský stánok nitrianskych rytierov. Tým okrem povrchu pribudli aj nové sociálne zariadenia, tribúny a celkovo sa areál zmenil na nepoznanie. Chýbať už nemal ani bufet a komfort sledovania zápasov sa pre divákov rapídne zvýši. Nitrania tak už nebudú musieť využívať zariadenia neďalekej ZŠ kráľa Svätopluka, ale sa stanú plne sebestačnými.

Plastový povrch by mal pribudnúť po rekonštrukcií ihriska aj vo Vrútkach. Tie budú dočasne pôsobiť v martinskej hale na Podháji, nakoľko oprava ich ihriska ešte nejaký čas potrvá. Vrútočania sa pustili do prác aj netradičným spôsobom, kedy sa snažia spolufinancovanie získať aj z radov ich podporovateľov – verejnou zbierkou. Takýto fundraising nie je na hokejbalovom Slovensku zatiaľ vôbec bežný a to sympatickejšie snaha Komety vyniká.

Snahu o prechod na plast nepopiera ani majster zo Skalice, umelý povrch by mal pribudnúť aj v Spišskej Belej, kde našiel svoj dočasný domov Kežmarok, ktorý sa s domovským stánkom kvári už niekoľko rokov. Umelý povrch by chceli na svojom ihrisku aj Považania, o čom rokujú so zástupcami mesta.

Koniec mnohých veľkých mien

Aj po uplynulom ročníku prišla liga o viaceré veľké mená, ale to je proces, ktorý sa v športe zastaviť nedá. Čas je totiž neúprosný a pri amatérskom športe je obeta ešte omnoho väčšia, než pri profi kariére.

Najväčší zásah v tomto smere zažili Skaličania. Teda, ak nerátame Kežmarok, ktorého hráči zamierili najmä na Považie. Odchod Rampáčka, Patinku, či Krajsu by bol pre iné mužstvá likvidačný. Skaličania si ale veria, aj napriek týmto odchodom do dôchodku. Pripočítať ale treba aj Váleka, ktorý zamieril do Čiech.

Pre ligu je ešte zásadnejšou ranou martinský ligový koniec. Spolu s popredným tímom prišla naša najvyššia súťaž aj o hráčov kalibru Hrivnáka, Bieleného, Tomku, Tupého, Zlukyho, či Javorku. Odchod do regiónov zavelili aj viacerí Diakovčania, ktorí po anabáze svojho mužstva obliekali martinské farby.

Po úspešných majstrovstvách sveta v Košiciach ohlásil koniec s hokejbalom aj Svitana a na extraligové ihriská neplánuje nastúpiť už ani Oravec.

Nepárny počet účastníkov

Z uplynulého ročníka teda nenastúpia do hry hneď dva mančafty. Okrem Třinca, ktorý neuspel v baráži s Košicami skončil aj Martin. Pribudli už spomínaní východniari, ktorí si vlani dali ročnú pauzu a svoj mladý tím chcú tentoraz doviesť za viacerými víťazstvami, než to bolo v sezóne 2017/2018. Majú na to všetky predispozície, pretože okrem skúseností z uplynulých ročníkov získali aj posily, ktoré sa môžu ukázať ako kľúčové.

Nič to ale nemení na fakte, že liga sa bude hrať s nepárnym počtom účastníkov, čo je veľká škoda. Ako sa ukazuje aj v posledných barážových snahách, o extraligu chýba väčší počet záujemcov.

Základná časť ligy bude rozdelená do 23. kôl, pričom prvé sa bude hrať v sobotu 7. septembra 2019 a posledné je na programe 28. marca 2020. Potom bude nasledovať play-off, tradične s ôsmimi účastníkmi. Každé kolo má jedno mužstvo voľno, čo je spôsobené práve nepárnym počtom štartujúcich.

Favoriti

Ako to už býva, pred začiatkom sezóny je všetko len o papierových predpokladoch. Ašpirantov na popredné priečky môže byť viacero, ale či budú ich výkony skonsolidované počas celého roka sa iba uvidí.

Po skalickom „pustení žilou“ a omladení kádra sa ako najväčší ašpirant na titul javí Považská Bystrica. Tá získala množstvo posíl, najmä z Kežmarku a jej káder by mal byť natoľko široký, že počas celej sezóny by mohla nastupovať s kvalitou na všetkých postoch. Práve veľká maródka Považanom skrížila plány počas vlaňajšieho play-off a manažér Matej Kolek preto nenechal tento rok nič na náhodu. Mená kalibru Liptáka, Teplického, či Bednára a ďalšie posily z Martina hovoria jasnou rečou.

Oproti minulému roku sa posilnil aj petržalský Jokerit. Ten sa vystužil menami ako Murček, Chromiak, Libutka. Play-off by preto malo byť pre „žolíkov“ povinnosťou a mieria určite aj vyššie. Zo skalického hosťovania sa vrátil kanonier mužstva Miroslav Božík.

V boji o titul ale stále treba rátať najmä so Skalicou, ktorá aj po omladení disponuje obrovským potenciálom. Zabúdať nemožno ani na Kometu Vrútky, ktorá v posledných rokoch potvrdzuje svoju kvalitu. Vylepšiť vlaňajšie výsledky by chceli aj hráči LG Bratislava, ktorým však generálka s Jokeritom veľmi nevyšla a podľahli 1:6. Bratislavčania ale budujú nový káder, ktorý by na jeseň mohol získať cenné skúsenosti a na jar mieriť vyššie.

Náročná sezóna čaká Kežmarok, ktorý potrebuje stabilizovať káder a po odchode veľkého množstva posíl nechce byť iba fackovacím panákom. Keď však vezmeme do úvahy vlaňajšie nelichotivé výsledky mužstva, ktoré prišlo o takmer všetkých ťahúňov, s MŠK to nevyzerá veľmi ružovo.

Papierovo sa nemá čím chváliť ani bratislavský Ružinov. Tomu by do play-off mohol pomôcť najmä úpadok sily u najväčších konkurentov. Ružinovčania totiž prišli o svoju „novozámockú“ légiu – Ivana, Nezvala, Minárika, zranený je Horváth, ktorý by inak zamieril do Česka a mimo hru je aj líder mužstva Huber. Mužstvo sa ale posilnilo o starých harcovníkov v podobe Cvika, Simona, či Šimora, z LG získali Ružinovčania Webera. Napriek problémom z minulosti zostáva Ružinov hrať na svojom ihrisku, čo môže byť preň vzpruhou.

V podstate v nezmenenom zložení nastúpi Svidník, ktorý navyše získal Rímskeho z Ružinova a pri súčasnom rozpoložení konkurencie môže pomýšľať na vyššie priečky, než vlani.

Veľmi solídne pôsobí Nitra, ktorá má vo svojich radoch viacerých skúsených harcovníkov, ale aj talentovanú mládež. Tú reprezentuje najmä duo Gajdošovcov. Po nešťastnom tréningovom zranení sa však Nitrania budú musieť zaobísť zatiaľ neznámy čas bez majstra sveta Ivana Gajdoša. Napriek tomu „rytieri“ disponujú kvalitným kádrom, ktorý je spolu už dlhší čas a mal priestor na zbieranie cenných skúseností. Azda teraz je tá správna sezóna, aby vyrazili za úspechom.

Vaše hodnotenie: None Priemer: 5 (1 vote)

CAPTCHA
Táto otázka slúži na odradenie spamerov.
13 + 4 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.