Česko chce na majstrovstvách sveta obhájiť titul majstra


By Simona Dzugasová - Posted on 25 apríl 2011

Josef Kozel: "Ťažko možu byť ambície obhajcu majstrovského titulu iné, než titul samotný"

Pre nového predsedu českomoravského hokejbalového zväzu Josefa Kozla by by bolo veľkým prekvapením, keby titul získal niekto iný ako Slovensko, Kanada alebo Česko, ale kvôli atmosfére by si prial česko-slovenské finále.

Prednedávnom ste sa stali predsedom českomoravského hokejbalového zväzu. Aké sú Vaše ciele s českým hokejbalom?
 

"Hneď na úvod musím úprimne priznať, a tým si nechcem robiť nejaké aliby, že som prevzal zväz nie v príliš v ľahkej situácii. Český šport sa vďaka situácii v ČSTV a Sazke, ktorý šport financovali, ocitol na rozhraní, ktorý sa od revolúcie v roku 1989 nedá porovnať. Z toho vyplývajú aj veľké dopady na samotný hokejbal. Nezávisle na tomto vývoji sa bohužiaľ za posledné roky vyhrotili aj vzťahy medzi najvyššími funkcionármi zväzu. Preto hlavným cieľom v tomto období je vrátiť do hokejbalového prostredia slušnosť, dôveru medzi ľudí a pocit spolupatričnosti k tomuto nádhernému športu, zaistiť stabilné financovanie zväzu ako celku, začať viac pracovať v oblasti marketingu, médií a pokúsiť sa spopularizovať hokejbal tak, aby bol na verejnosti vnímaný ako silný a zujímavý šport. Verím, že prvé kroky, ktoré sme spravili, čoskoro prinesú pozitívne výsledky a to nielen pre hokejbal v samotnom Česku."

Medzi českou a slovenskou stranou už niekoľko rokov prebiehajú intenzívne rokovania ohľadne vytvorenia Európskej hokejbalovej ligy. Aký je Váš názor na vytvorenie tejto ligy?
 

"Pre mňa osobne je rozvoj hokejbalu v Európe jedným z najdôležitejších krokov pre silný rozvoj obidvoch veľmocí. Verím, že spoločne so Slovenskou hokejbalovou úniou nájdeme možnú cestu k tejto veľkej myšlienke. Osobne by som bol veľmi rád, aby sa niekoľkoročné rozhovory posunuli do fázy konkrétnych projektov. Veľmi sa teším na tohtoročné majstrovstvá sveta v Bratislave, pretože už len zloženie účastníkov s výrazným zapojením európskych krajín sa začína približovať k niečomu konkrétnemu. V tomto smere odviedli organizátori majstrovstiev sveta skvelú prácu. Verím, že v rámci samotných majstrovstiev sveta môžeme hľadať cestu k európskej lige ľahšie ako v minulých rokoch."

Poďme k českej reprezentácii. Už o niekoľko týždňov začínajú majstrovstvá sveta v hokejbale. Ako sa na ne pripravuje česká reprezentácia a aké sú jej ambície?
 

"Ťažko možu byť ambície obhajcu majstrovského titulu iné, než titul samotný. Reprezentáciu po majstrovstvách sveta 2009 prevzal bývalý hokejový reprezentant Drahomír Kadlec, ktorý za posledné roky dosiahol v hokejbalovom prostredí pozoruhodné trénerske úspechy. Príprava preto priebeha na veľmi intenzívnej a kvalitnej úrovni. A to nielen bohatými sústredeniami, ale aj radou prípravných stretnutí. Nech už to bol vydarený Pilsen Cup, či súboje so slovenskou reprezentáciou v Nitre. Na záver celého prípravného cyklu je pripravené meranie síl s Nemeckom, do ktorého by už mal nastupovať tím v plnej sile."

V rámci majstrovstiev sveta budú prebiehať aj mládežnícke zápasy medzi Českom a Slovenskom. Myslíte si, že to bol dobrý ťah organizátorov, zaradiť tieto zápasy do programu majstrovstiev sveta?
 

"Aj keď je to v našej súčasnej finančnej situácii náročná previerka zabezpečiť reprezentácie, veď na Slovensku sa predstaví hneď päť našich výberov (muži, ženy, U18, U16, U14), aj tak to osobne veľmi vítam. Nepárne roky sú pre mládežnícke reprezentácie zatiaľ bez finálnych akcií a preto prezentácia a obraz hokejbalu ako takého je len a len dobré. Do budúcna by to mohlo byť oživením práve mládežníckeho hokejbalu na európskej úrovni, ktorý sa skôr vytráca a nerozvíja."

Začala už v Česku prebiehať kampaň k majstrovstvám sveta v Bratislave?
 

"Kampaň ohľadne majstrovstiev sveta začala najprv v našom vnútornom hokejbalovom prostredí. So zapojením našich nových partnerov a médií sa postupne informácie šíria ďalej a od 1.júna by sa mala kampaň cielene stupňovať. Som presvedčený, že do Bratislavy príde veľké množstvo českých fanúšikov a pri propagovaní majstrovstiev sveta by nám v Česku mala pomôcť aj nová mediálna spolupráca."

A nakoniec, Váš tip na víťaza?
 

"Asi by bolo veľkým prekvapením, keby titul získal niekto iný ako Slovensko, Kanada alebo Česko. I keď príklad Indie z posledných majstrovstiev sveta hovorí za všetko. Osobne očakávam veľký atak Kanady k návratu na trón. Tipovať víťaza nebudem, ale vzhľadom k predpokladanému zloženiu divákov na tribúnach, by som si prial slovensko-české finale, pretože atmosféra, ktorá by tam nastala, by bola určite vrcholom majstrovstiev sveta."

Vaše hodnotenie: None Priemer: 4.9 (7 votes)

CAPTCHA
Táto otázka slúži na odradenie spamerov.
3 + 2 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.