V spolupráci s našim partnerom - internetovým obchodom sportove-pohare.sk sme odovzdali putovný pohár pre najlepšiu regionálnu ligu sezóny do Trenčína.
Ako je známe, víťazom diváckej ankety TOPhbl liga sezóny 2010/2011 sa stala I.SHbL Západ - Trenčín. Čitatelia nášho portálu v hlasovaní teda rozhodli, že najkvalitnejšia regionálna súťaž uplynulej sezóny sa nachádza v Trenčíne.
V spolupráci s internetovým obchodom sportove-pohare.sk sa nám v druhom ročníku tejto unikátnej súťaže podarilo pripraviť pre víťaza premiérovo aj putovný pohár. Ten sme odovzdali zástupcom trenčianskej ligy Róbertovi Kadlecajovi a Miroslavovi Mendelovi počas siedmeho ligového kola. Prítomná bola i početná kulisa v podobe štyroch prvoligových tímov. Veď napokon to boli najmä títo hráči, kto sa zaslúžil o stále rastúcu kvalitu hokejbalu v Trenčíne.
Počas odovzdávania ceny si na nás našli čas aj organizátori ligovej súťaže a my vám môžeme poskytnúť rozhovor o tom, ako žila najlepšia regionálna súťaž na Slovensku v posledných rokoch. Na otázky odpovedal Róbert Kadlecaj a Miroslav Mendel.
Trenčín získal po B.Bystrici ako druhý titul pre najkvalitnejšiu regionálnu súťaž na Slovensku. Koľko tímov sa zaslúžilo o tento úspech?
"Naša súťaž je rozdelená na prvú a druhú ligu. V každej z nich momentálne pôsobí šesť tímov."
Zvažovali ste spojenie dvoch líg do jednej väčšej?
"Nie, nad takýmto riešením sa nezamýšľami. Nie je o to totiž ani záujem. Rozdiel medzi jednotlivými ligami je priepastný. Hráči si to sami uvedomujú. Zatiaľ čo prvoligisti majú bohaté skúsenosti a chcú hrať ambiciózny hokejbal, v druhej lige sa hrá najmä rekreačne. Preto by súťaž zlúčením viac utrpela ako získala."
Trenčiansku ligu najviac zviditeľnil tím Rangers. Ten v aktuálnej sezóne už medzi prvoligistami nefiguruje...
"Je to pravda. Rangers hrali v našej súťaži v podstate od počiatku hokejbalu v našom meste. Keďže išlo už o starších hráčov, rozhodli sa nenastúpiť do ďalšieho ročníka a uzatvorili tak jednu bohatú kapitolu hokejbalu v Trenčíne. Napriek tomu viacero hráčov zmenilo pôsobisko a pokračuje v iných tímoch. Aj napriek zmene prostredia sa dokázali presadiť a sú lídrami."
Hokejbal v Trenčíne zažil jednu nezabudnuteľnú sezónu. Kedy to bolo?
"Mali sme viacero sezón, v ktorých hrali na našom ihrisku veľmi slávni hráči. Tou najpamätnejšou však zostane sezóna, keď bol v zámorskej hokejovej NHL lockout. Vtedy diváci mohli vidieť na našom ihrisku Hossu, Gáboríka, Murína, Radivojeviča i Demitru. Tie chvíle boli skutočne nezabudnuteľné."
Ako sa hokejisti takéhoto formátu dostali k hokejbalu v prvej lige?
"Je to tým, že títo slávni hráči vyrastali o pár ulíc nižšie ako je momentálne ihrisko. Ako malí chlapci sa naháňali za bárakom za loptičkou. Kúsok nižšie je betónová platňa, na ktorej hrali svoje prvé hokejbalové zápasy. Myslím, že ani oni na toto obdobie ešte nezabudli."
V mnohých ligách sa z času na čas objaví slávny rodák. Nevyvolávajú takéto momenty nevôľu medzi ostatnými hráčmi?
"Určite nie. Netvárili sa totiž ako hviezdy veľkého formátu, ale ako bežní hráči. Ľudia ich preto majú radi. Navyše, nehrali všetci v jednom tíme, ale boli roztrúsení medzi jednotlivé kluby. Preto nám nevznikol neporaziteľný účastník a všetky zápasy boli zaujímavé."
Vráťme sa teraz k súčasnosti. Vieme, že súťaž má dve ligy. Organizuje i mládežnícku súťaž?
"To nie, aj keď mládeži sa aktívne venujeme. Náš tím sa zúčastňuje Mamut Cupu do dvadsať rokov. Vlastne sme pred dvomi rokmi Mamut Cup organizovali my. Výsledky našich hráčov sú veľmi kvalitné. Navyše sa na našom ihrisku organizujú aj kolá Street hockey školských líg."
Plánujete koncepčnú prácu s mládežou posilniť?
"Máme myšlienku vytvorenia tímu hráčov do osemnásť rokov. Ten by bol účastníkom druhej ligy. Faktom je, že títo chlapci sa zväčša do tímov nedostanú. Nemajú skúsenosti a ani potrebnú techniku. Keď už dosiahnu, povedzme, dvadsať rokov, často sú aj lídrami tímov. Chceme však týmto spôsobom dať príležitosť aj iným, aby sa presadili a zahrali si."
Za povšimnutie stojí bez pochýb vaše ihrisko. Ako sa zrealizovala jeho výstavba?
"Je to už štvrtá plocha, na ktorej hráme. Momentálne ihrisko je súčasťou areálu školy. Bolo postavené mestom ako súčasť predvolebnej kampane. Sme naozaj vďační, že sa podarilo ho postavať a my máme kvalitné miesto na hokejbal. Samozrejme, nič nie je také jednoduché, ako sa zdá. Škola nemá dostatok financii na to, aby vedela obhospodarovať tak veľký areál. Nemá ani na základné náklady spojené s ihriskom. Znamená to napríklad, že aj keď máme krásne osvetlenie, nemôžeme ho využívať. Ihrisko sme do momentálnej podoby taktiež museli dostavať my. Ochranné siete, lavičke v okolí, úpravy okolia a podobne. To všetko hradíme z vlastných prostriedkov. Kedysi boli v okolí Trenčína veľké firmy, ktoré sem-tam prispeli aj do rozvoja športu. Dnes je ekonomika založená najmä na menších podnikateľoch a z nich nikto sponzorsky neprispeje. Niekedy sú náklady skutočne vysoké a musíme hľadať zložité riešenia. Napríklad ochranné sitá treba meniť najdlhšie raz za dva roky. Viac sezón nevydržia. Sme však zastrešený Slovenským orlom, ktorý nám istou čiastkou prispieva."
Organizujete popri ligách aj iné aktivity? Banskobystričania napríklad vynašli letnú alebo zimnú ligu...
"Nie. O podobné akcie u nás nie je ani veľký záujem. Máme jednu z najdlhšie trvajúcich sezón. Vlani sme hrali prakticky až do leta. Preto si hráči chcú aj oddýchnuť."
Šesť tímov v lige sa nezdá veľa. Aká je kvalita hokejbalu v Trenčíne?
"Myslím si, že hra má dosť vysokú úroveň. Máme mladých hráčov, ale tímy sa vystužujú aj skúsenými hokejbalistami. Keď sa človek príde na zápas pozrieť, má z hry dobrý dojem."
Máte veľa problémov s disciplínou? Najmä extraliga v poslednom čase v tomto smere dosť trpí...
"Už nie. Je to výsledok koncepčnej práce, o ktorú sa snažíme štyri roky. Ak má niekto záujem ničiť hru a byť nešportový, nech ide niekam inam. Pokiaľ sme zavádzali iba finančné tresty, nespratníkov to neodradilo. Taký hráč totiž často má na to, aby hral nešportovo a následne si to zaplatil. Po zavedení zápasových dištancov si však každý zráta pre a proti. Takýchto hráčov to potom omrzí. Samozrejme, že sa nám vyskytnú nejaké problémy aj teraz, ale taký je šport. Snažíme sa o korektnú hru. Sme totiž na školskom pozemku a ak by sa nám situácia vymkla z rúk, bez milosti nám to tu zrušia. Niečo podobné naozaj pre pár jedincov nepotrebujeme."
Kvalita teda je, sú aj podmienky. Nezvažovali ste vytvorenie extraligového tímu?
"Určite nie. Jednak má extraliga svoje chyby, ktoré teraz nebudeme rozoberať. Človek by si od najvyššej ligy sľuboval viac ako dostane. Na druhej strane, ak by sme vytvorili extraligový tím, nemôžeme sa venovať aj regionálnej lige. Skončilo by to u nás ako v Pruskom, z ktorého teraz prichádzajú hráči k nám. Keď sme zvážili, či dáme priestor dvadsiatim hráčom byť v extralige alebo vyše dvestovke ostatných zahrať si ligu v Trenčíne, rozhodli sme sa. Záujem by u nás možno bol, ale nie je dostatok ľudí, ktorí by na tom koncepčne pracovali. Navyše, ako hovorím, neviem, či by to stálo za to."
Očakávate v budúcnosti nejaké úpravy na štadióne, možno jeho zveľadenie?
"Ak nám zvyšia prostriedky, chceli by sme dorobiť v okolí lavičky, prípadne niečo s okolím ihriska. Kedy sa to podarí, ukáže až čas."
Na záver otázka ohľadom výstroje hráčov. Niektorí majú prilbu, niektorí nie. V čom je tajomstvo tohto kľúča?
"Povinná výstroj je rovnaký dres, rukavice a zakrytie nôh. Chrániče sú dobrovoľné, na to aby mali hráči zakryté nohy však dôsledne dbáme. Azda viac ako v extralige. Prilba je povinná pre jednotlivé ročníky. Starší hráči ju nemajú obligatórne, mladší áno. Hráči pod osmenásť rokov musia mať, samozrejme, aj ochranný košík."
Lige v Trenčíne ešte raz blahoželáme k zisku titulu. Fotogalériu z odovzdávania ceny doplníme čoskoro.