„Naše mužstvo je dosť mladé, pretože viacero starších hráčov skončilo pred aktuálnou sezónou a je to aj vidieť,“ vraví pre TOPhbl.sk Ján Ďurický, v ktorého tíme hrajú hneď traja Slováci.
Zatiaľ čo legionárčenie v profesionálnom športe je už viac, než bežnou súčasťou každého tímu, v hokejbale ide o pomerne raritný úkaz. Čoraz častejšie sa ale môžeme stretnúť aj so Slovákmi pôsobiacimi v zahraničí. Medzi top destinácie patria najmä susedné Česko a Švajčiarsko, kde až na výnimky odcestovali šikovní Slováci za prácou a voľný čas si spestria svojim obľúbeným športom.
Osud zavial do pozície legionára aj bývalého kapitána Nitrianskych rytierov Nitra. Ján Ďurický momentálne pôsobí v rakúskom Villachu, kam smerovali jeho kroky po ukončení slovenskej anabázy.
„Naše mužstvo je dosť mladé, pretože viacero starších hráčov skončilo pred aktuálnou sezónou a je to aj vidieť,“ vraví Ďurický v rozhovore pre TOPhbl.sk a ako zaujímavosť dodáva: „V tíme pôsobíme a traja Slováci. Martin Smekal tu žije už veľmi dlho a ráta sa za domáceho. Obranca Juraj Minčák pribudol neskôr. Zaujímavosťou je aj to, že za VAS Villach je registrovaný aj útočník Philadelphie Michael Raffl, ktorý by mal v najbližších zápasoch nastúpiť.“
Ako to celé v Rakúsku funguje? Naši susedia sú známi tým, že sa zúčastňujú svetových šampionátov i turnajov klubov, ale na akékoľvek lepšie umiestnenie stále iba čakajú. Koniec-koncov, ani hokej nepatrí v Rakúsku medzi najpopulárnejšie športy.
„Raz ročne sa v Rakúsku hrá turnaj o majstra republiky. Zúčastňujú sa ho dva najlepšie tímy z dlhodobej súťaže a zvyšok sú tímy, ktoré sa prihlásia z celého Rakúska. Víťaz je majstrom krajiny,“ objasňuje Ďurický.
Čo je potom dlhodobá súťaž, ak majster republiky vychádza z jedného turnaja?
„Liga v Rakúsku sa hrá len v časti Kärnten, kde hrajú mužstvá z oblasti Villachu a Klagenfurtu. Tento rok sa prihlásilo deväť mužstiev. Každý hrá s každým najskôr iba raz. Po ôsmich kolách hrajú mužstvá na prvom až šiestom mieste nadstavbu, tiež jedno kolo. Ten, kto hral najskôr doma hrá teraz vonku a naopak. Mužstvá na siedmom až deviatom mieste sa bijú o dve postupové miesta do play-off. Nasleduje klasické play-off,“ dodáva nitriansky rodák na margo organizácie súťaže.
Aj z výsledkov na medzinárodnom fóre je zrejmé, že aj naše nižšie súťaže budú kvalitou inde ako rakúska najvyššia liga. Ján Ďurický to vie veľmi dobre posúdiť, nakoľko si vyskúšal pôsobenie v popredných kluboch extraligy i regionálnych súťaží.
„Čo som zatiaľ videl, mužstvá hrajú po taktickej stránke na výrazne slabšej úrovni ako u nás. Viac-menej iba nahadzujú loptičku do pásma, a potom sa zrážajú pri rohoch. Ak majú v tíme nejakého šikovného hráča, tak ten dostáva prihrávky a ostatní čakajú, čo sa stane,“ hovorí Slovák v službách Villachu.
O diváckom nezáujme sa ale hovoriť nedá.
„Zápasy, v ktorých som zatiaľ nastúpil mali dobrú divácku kulisu. Priemerne chodí asi sedemdesiat divákov. V prvom kole sme hrali derby medzi VAS Villach a Askö Villach. Vtedy prišlo cez 150 ľudí. Všetky zápasy sa pritom hrajú vonku, na betóne,“ dodal Ján Ďurický.