O príprave slovenských reprezentantov na svetový šampionát, budúcnosti hokejbalu na Slovensku, ale aj o jeho vízii vo svetovom hokejbale hovorí Milan Ladiver pre TOPhbl.sk.
Hokejbalové Slovensko má už istý čas nové vedenie, ktoré sa hneď po zasadnutí do funkcie pustilo do zmien a inovácií. Na jednu z najvýznamnejších funkcií exekutívy SHbÚ zasadol dlhoročný hráč extraligy, reprezentant, následne i tréner a funkcionár Milan Ladiver. O tom, aké sú jeho vízie v pozícii generálneho sekretára SHbÚ, čo všetko sa už stihlo zmeniť a čo ešte treba nastaviť inak sa dozviete z rozhovoru pre TOPhbl.sk.
Aké najpálčivejšie otázky ste museli riešiť ihneď po nástupe do funkcie?
"Najdôležitejšie bolo zorientovať sa v celom systéme. Naštudovať si zákony, vyhlášky, smernice a iné predpisy. To bola veľmi náročná úloha. Paradoxne, v porovnaní s celým systémom únie to bola pri dnešnom pohľade na vec tá najľahšia úloha (úsmev). Chýbal nám systém práce a spolupráce. Všetci robili všetko, ale nebol vidieť výsledok. Dnes sme si rozdelili úlohy od financí, cez marketing až po reprezentáciu a je vidieť progres. Pri mojom nástupe do funkcie by ste hľadali niektoré dokumenty ešte pár dní, dnes ich nájdete behom pár sekúnd, či už v elektronickej podobe alebo aj osobne.
V akej kondícii je momentálne SHbÚ, čo sa týka financií? Dlho sa totiž skloňovala finančná kríza, ktorá postihla hokejbal...
"Túto otázku dostávam pravidelne každý týždeň, nakoľko všeobecne prevláda v spoločnosti negatívny pohľad. Hokejbal ma naučil aby som na veci pozeral s nadhľadom, a preto som nepanikáril ani na začiatku roka 2017. Začiatok roka sme ťahali vo "vlastnej" réžií bez príspevkov od štátu, ale samozrejme, aj s pomocou partnerov. Až do mesiaca apríl 2017, kedy sme dokázali "vyboxovať" balík peňazí z ministerstva vedy výskumu a športu SR vo veľmi slušnej výšk,e sme si vydýchli. Finančná kríza je teda zažehnaná a snažíme sa nastaviť systém financovania tak, aby sme plánovali aj do daľších rokov a aby sme boli pripravení aj na taký prípad, keby sa spôsob financovania opät zmenil, resp. balík financií z MŠVVaŠ SR by sa znížil.
Ako sa spolupracuje s novým kolektívom, ktorý sa rodí v SHbÚ?
"Nepomenoval by som to "novým" kolektívom, skôr novým prístupom. Každý má jasne pomenované úlohy a pravidlá. Samozrejme, nie všetko funguje na sto percent, ale pracujeme na tom, aby sa to zmenilo. Ľudia pri hokejbale registrujú určité zmeny, niektoré sa ujali okamžite, na niektoré musíme pozerať z dlhodobého hľadiska a odvíjajú sa od samotného nového financovania športu na Slovensku. Ja verím v schopnosti ľudí v mojom okolí, tak ako som veril ako hráč, pri nepriaznivých výsledkoch v niektorých zápasoch. Nakoniec sme sa stali viackrát majstri sveta."
Ako prebieha príprava na svetový šampionát a čo všetko ešte treba dotiahnuť?
"Príprava prebieha podľa plánov reprezentačných trénerov . Snažíme sa im vytvoriť maximálne podmienky, aby sme opäť dosiahli na čo najvyššie pozície. Z hľadiska "štandardného" vybavenia sme v predstihu. Doľaďujeme posledné časti ako vybavenie masérov, umiestnenie šatní v hale v Pardubiciach, aby všetci mali maximálny luxus. Aj z pozície marketingu reprezentácie sa robí maximum, čo doteraz chýbalo, ale všetko sa fanúšikovia a čitatelia dozvedia čoskoro z daľších správ. Ale majú sa na čo tešiť."
Komunikujete aj s organizátormi podujatia? Ako to vyzerá z organizačnej stránky? Čo môžu ľudia očakávať od Pardubíc?
"Samozrejme, príprava družstiev na takýto turnaj nie je jednoduchá. Preto sme v neustálom kontakte, či telefonickom, tak aj osobnom s organizačným výborom MS v Pardubiciach. Bude to opäť jedinečná akci pod hlavičkou ISBHF v spolupráci s ČMSHb."
Zvolili vás aj do štruktúr ISBHF. Aké sú vaše vízie a ciele na medzinárodnej hokejbalovej scéne?
"Ako som spomínal v minulosti, najdôležitejšie je nabrať informácie a skúsenosti. Tam som už "rozkukaný", a preto už dávam aj určité návrhy na zmeny. Dúfam, že sa mi ich podarí uskutočniť. Smerovanie svetového hokejbalu by sa malo rozdeliť do viacerých línií, či samotný rozvoj do daľších krajín sveta, či stabilizovať krajiny, ktoré sú už súčasťou ISBHF, rovnako tak zmeniť a zlepšiť marketing a prilákať svetových partnerov, až po administratívnu činnosť začlenenia pod Sport Accord."
Aké zmeny nás čakajú doma? Verejnosť zaujal najmä návrh na rozšírenie extraligy na šestnásť tímov. Ako sa zrodila táto myšlienka a aké sú očakávania od tohto rozšírenia?
"Veľa zmien bude stáť na financiách. Mojou úlohou je ich stabilizovať a nasmerovať aj do regiónov, aj priamo klubom. Systém sme na to pripravili, čakáme len na potvrdenia, či už z MŠVVaŠ SR, tak aj v rámci litery zákona pri poskytovaní financií, aby všetci vedeli, akým spôsobom a akou formou môžu čerpať financie. V rozšírení vidím potenciál, ale musí to mať rozumne postavené podmienky a systém. Rozšírenie vidím v spojitosti s mládežou. Jednoznačne však musí prebehnúť diskusia a bez súhlasu všetkých klubov to nevidím reálne. O určitých zmenách sme diskutovali aj na úrovni mládeže a juniorov, nakoľko tam musíme popracovať na vyššie obrátky a investovať do mládeže väčšie financie, lebo tam je naša budúcnosť. Rovnako tak do regiónov, kde aj miestne a mestské ligy potrebujú pomoc alebo poradenstvo."