Prinášame vám druhú časť rozhovoru s trénerom českej reprezentácie a extraligového Kladna.
V dvadsiatom kole českej CCM extraligy Alpiq Kladno pretrhlo 17-zápasovú víťaznú sériu Vlašimu. V stretnutí posledných dvoch víťazov Svetového pohára prevládala taktika u oboch tímov. O osude zápasu rozhodli až samostatné nájazdy, v nich sa ako jediný presadil až v šiestej sérii talentovaný útočník Kladna Martin Špaček. Alpiq nazbieral 52 bodov a priblížil sa na rozdiel jedného bodu na vedúci tím v tabuľke HBT Vlašim, ktorý má však zápas k dobru.
HBT Vlašim - Alpiq Kladno 2:3 sn (0:0 1:2 1:0)
Góly a asistencie: 20. Dušek (Rímsky, Topolánek), 31. Wróbel (Topolánek, Danko) - 24. M. Hnizdil (Kudela), 28. Ogurčák (Šícha), rozh. náj. Špaček
Dve kolá pred koncom základnej časti je v kanadskom bodovaní súťaže na štvrtom mieste najproduktívnejší hráč Kladna Daniel Hnízdil s 26-timi bodmi (10g+16a). V prvej desiatke bodovania sa nachádzajú aj dvaja najproduktívnejší obrancovia Jan Pospíšil a Tomáš Kudela, ktorý v drese Alpiqu nazbierali po 19 bodov.
V štatistikách brankárov CCM extraligy je na prvom mieste kladenský golman Jan Jirotka, keď má priemer 1,19 inkasovaného gólu na zápas a 94,44 percentuálnu úspešnosť zákrokov. V prebiehajúcej sezóne nastúpil Jirotka do bránky v trinástich dueloch, v ktorých vychytal štyri shot-outy.
Tesne pred šlágrom 20. kola prišlo Kladno o štvoricu hráčov základnej zostavy kvôli zdravotným problémom. Do Vlašimu tak Alpiq vycestoval oslabený na každom poste a príležitosť nazbierať skúsenosti vo veľkom zápase dostali mladí hráči. Na otázku, či neuvažoval o posilnení kádra o hokejistov odpovedal tréner Kladna rázne.
"Ja v tomto nejdem. Vážim si tých chlapcov, ktorí chodia celú sezónu trénovať, za dažďa alebo v zime hrajú vonku. A na zimáku rozpúšťajú ľad a zrazu chcú všetci hrať hokejbal. To je proste urážka tých hráčov, čo tomu venujú celú sezónu a potom ich mám dať do tretej alebo štvrtej lajny? Nie neberiem, nechcem, ako vo svojom klube, tak v reprezentácii," povedal Drahomír Kadlec o bežnom trende extraligových mužstiev o posilňovaní sa hokejistami pred play-off.
V najvyššej českej súťaži majú dva kluby svoje ihrisko pod strechou. V modernej hale V Plzni je nainštalovaný plastový povrch a v Moste sa hrá na leštenom betóne. No umelý povrch si položili štyri extraligové kluby aj na otvorených ihriskách (Ústi, Hradec, Praha a Pardubice). V prípade dažďa alebo vlhkosti sa na umelohmotnom povrchu viac šmýka a zvyšuje sa riziko zranenia hráčov. Aspoň to tak tvrdí Kadlec.
"Ja zástancom plastových povrchov na nekrytých ihriskách nie som vôbec, pretože tu si nikto neuvedomuje, že chalani chodia ráno do práce a hokejbal ich neživí. My po hráčoch chceme maximálne nasadenie, pohyb, aby išli do všetkého naplno. A keď niekam prídeme, kde je nový umelý povrch, tak sa o tom píše - veľká sláva, ale že je to zdraviu nebezpečné to nepovie nikto. Skôr to vidím opačne, zaobstarajte si halu, a potom povrch. Alebo nech sa hrá liga iba v lete, keď bude slniečko. V prvom rade treba myslieť na zdravie hráčov," zdôrazňuje Kadlec.
Moderný hokejbal (5+1) na najvyššej úrovni dospel na vrchol. Mužstvá sú po taktickej, či fyzickej stránke výborne pripravené, majú kvalitu a široké kádre. V zápasoch je veľké množstvo osobných a bežeckých súbojov, hra sa prepletá v strednom pásme alebo pri mantineloch. Hráči majú menej priestoru a z hry sa často vytrácajú technické prvky, ktoré hokejbal zdobia.
Predstavme si, čisto hypoteticky, keby proti sebe nastúpili dve extraligové mužstvá v klasickom hokejbale bez ofsajdov, na menšom ihrisku (4+1). Hra by nabrala rýchlejší spád - zo strany na stranu a počet striel na bránu by rapídne stúpol. Technický hráči by mali viac miesta a schopnosť presadiť sa jeden na jedného by bola často vídaná. V zápasoch by vznikalo väčšie množstvo prečíslení, z čoho by padalo viac gólov. Atraktivita hry by stúpla, čo by mohlo prilákať viacej divákov a v neposlednom rade by sa zvýšil záujem médií. Hokejbal by sa tak mohol posunúť medzi športmi o level vyššie. Moderný trend je ale zásadne opačný.
"Ja toto už hovorím dva-tri roky aj s mojim kolegom z nároďáku Rosťom Kurfüstom. Keď sa bude hrať 4+1, bude padať hodne gólov a ľudia chodia na góly, lebo divák chce vidieť veľa gólov. Uľavilo by sa aj rozhodcom, bolo by menej stretov, osobných súbojov a hráči by mali viac priestoru. Hold gólmani nebudú mať priemer 1,2 inkasovaného gólu na zápas, ale by mali priemer možno štyri. Ide ale aj o to, že divákov zaujímajú góly," pozná recept na zatraktívnenie hry 49-ročný kouč Alpiqu a zároveň českej reprezentácie a dodáva: "Teraz, keď na seba narazia dva vyspelé mančafty, tak je to zviazané taktikou, až niekedy skončí zápas 0:0 a hokejbal bez gólov, to je strašné. Na ihrisku je málo miesta, keď dneska hráč prejde súpera jeden na jedného, tak je to skôr náhoda a hneď ho križuje ďalší brániaci hráč. Myslím, že v najvyššej švajčiarskej súťaži hrajú štyria na štyroch a na medzinárodnej scéne s tým nemajú problém."
Na záver druhej časti rozhovoru s Drahomírom Kadlecom sme nazreli aj do jeho hráčskej kariéry. Majster sveta v ľadovom hokeji z Viedne 1996 debutoval v reprezentácii Československa v roku 1986. V otváracom dueli turnaja na Kanadskom pohári 1987 v Calgary ČSSR šokovalo svet, keď remizovalo s domácim výberom Kanady 4:4.
"Jasné, že si spomínam na ten zápas, chytal proti nám Grant Fuhr, ale to bolo v minulom storočí," smeje sa Kadlec a pokračuje: "Kanadský pohár bol veľký turnaj, štáty reprezentovali najlepší hráči. Na zápasy chodilo 18 alebo 20-tisíc divákov, bolo to niečo úžasného. Potom sme proti Kanade hrali aj v semifinále v Montreale, ale to bolo hrozné. Na presilovky spolu nastupovali Gretzky, Lemieux, Messier, v obrane hral Paul Coffey a Ray Bourque. Dokonca sme po prvej tretine vyhrávali, ale potom čo tam s nami predviedli, tak sa nám točila hlava ešte v lietadle, keď sme leteli domov," s humorom zakončil rozhovor pre TOPhbl.sk Drahomír Kadlec.