O tom, ako prebieha bežná zimná príprava, aké sú podmienky na východe Slovenska i o nadchádzajúcich plánoch dvoch košických súťaží sme sa rozprávali so zástupcom bronzového medailistu z uplynulej sezóny a držiteľom bronzu z Víkendu hokejbalových šampiónov Jánom Gánocim.
Zatiaľ čo ľadový hokej zažíva svoju „uhorkovú sezónu“ počas leta, v hokejbale je to naopak počas zimných mesiacov. Čas individuálnej prípravy a turnajov jedine v krytých halách sa ale končí a slovo opäť dostávajú aj regionálne ligy, prvé ligy, či extraliga. Výnimkou nie sú ani Košice.
O tom, ako prebieha bežná zimná príprava, aké sú podmienky na východe Slovenska i o nadchádzajúcich plánoch dvoch košických súťaží sme sa rozprávali so zástupcom bronzového medailistu z uplynulej sezóny a držiteľom bronzu z Víkendu hokejbalových šampiónov Jánom Gánocim.
V akom duchu sa nesie príprava Univerzálu Košice počas zimných mesiacov? Nájde sa priestor aj na prípravné zápasy?
Ján Gánoci: „V zime je to najmä o individuálnom tréningu. Pred odvetnou časťou súťaže sme s chalanmi stretli a dali si zopár spoločných tréningov, aby sme boli čo najlepšie pripravení. Samozrejme, všetko v našom prípade závisí od počasia.“
Košická prvá liga je aj tento rok veľmi vyrovnaná. Aké sú vaše plány na jar?
„Jednoznačne chceme byť v play-off. Keďže u nás postupujú prví šiesti a prví dvaja priamo do semifinále, máme veľkú motiváciu skončiť čo najvyššie. Radi by sme sa umiestnili do druhého miesta. Ak nie, tak nás čaká ťažké štvrťfinále na dve víťazné stretnutia.“
Hokejbal na východe napreduje, minimálne ten extraligový určite. Postupom času sa ale tvoria lepšie podmienky aj v menších obciach. Ako je to v prípade Košíc?
„Povedal by so, že kvalita a vyspelosť hráčov rastie a aj vyrovnanosť tímov je na dobrej úrovni. Stagnáciu zažívame v tom, že nemáme ihrisko vyhovujúcich parametrov. Preto nemôžeme napredovať vo formáte 5+1.“
Akú starostlivosť o hráčov si môže dovoliť klub v košickej lige?
„My konkrétne sa snažíme zabezpečovať hráčom všetky potreby tak, aby ich náklady boli čo najmenšie. Vybavujeme rôznych sponzorov na zaplatenie štartovného, ale aj na pokrytie hokejok, čepelí, dresov, štulpní a podobne. Nie je to jednoduché, ale snažíme sa osobné výdavky hráčov minimalizovať.“
Prospelo rozšírenie extraligy smerom na východ aj Košiciam?
„Jednoznačne áno. Mladí vidia, že sa oplatí makať a že hokejbal môže byť aj o niečom inom ako len hraním na regionálnej úrovni. Dá sa presadiť a to ich motivuje.“
Majú teda mladí víziu prebojovať sa aj do extraligy?
„Určite sa u nás nájdu mladí hráči, ktorí to chcú dotiahnuť v hokejbale čo najďalej. Veď aj extraligista zo Svidníka má početné zastúpenie Košičanov. Myslím si, že náš hokejbal reprezentujú veľmi dobre a darí sa im.“
A čo samotné mesto Košice a extraliga?
„Ambícia bojovať o najvyššiu súťaž určite je, ale momentálne nám to nedovolí zázemie. Naše ihrisko nespĺňa požiadavky, a preto v tomto smere nie sme pripravení. V tejto sezóne začalo reprezentovať Košice v najvyššej súťaži mužstvo Ducks Košice vo vekovej kategórii U16. Ak sa nemýlim a nič sa nezmení, v budúcej sezóne by mali pokračovať v kategórii U19. Napredujeme teda aj v práci s mládežou.“
V TOPhbl.sk môžeme prezradiť aj to, že počas leta, resp. pred jeho ním plánujete väčšiu akciu aj v spolupráci s našim portálom. Dá sa už dnes povedať niečo viac?
„Áno, chceli by sme v mesiaci máj zorganizovať turnaj na zimnom štadióne. Našou víziou je pritiahnuť mužstvá z celého Slovenska. Ak by sa to podarilo, radi by sme privítali aj extraligové tímy.“
Čo hovoríte na diskusiu o vytvorení druhej celoštátnej ligy?
„Nápad to nie je zlý, práve naopak. Chcelo by to ale poriadnu diskusiu na všetkých úrovniach. Zorganizovať tento projekt nie je jednoduchá vec.“
Projekty medzi Košicami a ďalšími mestami sa ale podarilo rozbehnúť na zaujímavej úrovni. Čo napríklad taká tatranská liga?
„Momentálne žiadny projekt neprebieha a ani do budúcej sezóny sa s niečím podobným nepočíta. Teda aspoň podľa mojich informácii. V prevej aj v druhej košickej lige hrá momentálne veľa mužstiev z okolitých miest a obcí. Či už ide o Prešov, Vranov, Trebišov alebo donedávna Michalovce. Ako som už spomínal, problémom je ihrisko. Všade sa už hrá 5+1 a aj my by sme sa na tento systém potrebovali adaptovať.“