Nový extraligový ročník prinesie dvoch nových účastníkov a otázky s tým spojené.
Od novej sezóny bude mať extraliga opäť o dvoch účastníkov viac. Od septembra sa do extraligového kolotoča vracia Kežmarok, úplným nováčikom bude petržalský Jokerit. Celkovo budú v novej sezóne hrať tieto mužstvá:
HBK Nitrianski Rytieri Nitra, RBK Hockey Ružinov, LG TPS Bratislava, HBK 87 Skalica, ŠKB Izoglobal Kappa Martin, HBK Kometa Vrútky, ŠK 98 Pruské, HBC Žirafa Žilina, MHbO Liptovský Mikuláš, Profis Sharks Bratislava, DT Žirafa Považská Bystrica, Žiar nad Hronom, Kežmarok, Jokerit Petržalka.
Každá minca má dve strany, inak to nie je ani pri rozširovaní našej najvyššej súťaže. Podrobnejším pohľadom sa poďme pozrieť na to, čo by malo zvýšenie počtu účastníkov pozitívne ovplyvniť nový ročník:
- azda za najväčšie plus možno považovať rozmanitosť. Viac klubov vždy znamená viac herných štýlov a opäť širšiu paletu pre reprezentačných trénerov.
- veríme, že väčší počet klubov v extralige sa prejaví i v sledovanosti. Extraliga by si mohla opäť nájsť svojich priaznivcov na východe. Tí už opäť majú svojho zástupcu v podobe Kežmarku. V uplynulej sezóne nemali dôvod ligu sledovať.
- extraliga opäť na východe. Kežmarok je veľkým prínosom pre našu najvyššiu súťaž. Kvalitatívne sa dotiahol i na najlepšie kluby. Konečne bude opäť možné objektívne posúdiť, či hráči z východu Slovenska predčia ostatných hokejbalistov spod Tatier. Opäť podčiarkujeme prínos pre reprezentáciu.
- dlhšia sezóna, viac hokejbalu. V uplynulom ročníku končila slovenská liga na náš vkus až priskoro. Hokejbalový priaznivci potom mohli sledovať iba regionálne zápolenia, alebo najvyššie ligy za našimi hranicami. O čosi dlhšia sezóna by mala byť prínosom.
- pozitívne možno nahliadnuť i na pristúpenie petržalského Jokeritu. Kluby z regionálnych líg dostali signál, že nová štruktúra má naozaj svoje opodstatnenie. Zvíťaziť v regionálnej šúťaži naozaj znamená šancu hrať extraligu.
Negatíva sa hľadajú vždy ľahšie ako klady. Žiaľ, inak to nie je ani v tomto prípade. V otázke rozšírenia súťaže sme trošku skeptickí.
- je Slovensko dostatočne veľké na štrnásťčlennú extraligu? Problém prichádza v rozdrobenosti kvality. Hoci príležitosť zahrať si najvyššiu súťaž dostane podstatne viac hráčov, lídri klubov sa rozpŕchnu do viacerých mužstiev a kvalita môže utrpieť. V hokejbale je Slovensko skutočne veľmoc a hráčov je dosť. Výchova mládeže však systematicky prebieha iba na veľmi málo miestach. Niektorí hráči z existujúcich klubov prestúpia k novým účastníkom, čím sa možno vyrovná hra v strede tabuľky, no špic bude ešte vzdialenejší
- zdanlivá vyrovnanosť? Nadviažeme ešte trošku na prvý bod. Vlaňajší ročník možno hodnotiť mimoriadne pozitívne vo viacerých smeroch. Liga pôsobila skutočne vyrovnane. Problém je v tom, že zdanie môže klamať. Príchod Nitry spôsobil, že pod Zoborom sa nakumulovali najlepší hráči z celého Slovenska. Všetci oponenti teda prišli o svoje najväčšie esá a rovnomerne sa oslabili. Na čele bola takmer neporaziteľná Nitra, pod ňou vyrovnaná štvorica. Stred tabuľky bol opäť o trojici alebo štvorici vyrovnaných klubov a nasledovalo tabuľkové dno. Vytvorili sa teda akoby štyri kvalitatívne koše tímov, pričom rozdiely medzi nimi boli zrejmé. Ak by v novom ročníku pristúpil k podobnému kroku ako Nitra napríklad jeden z bratislavských klubov, prípadne napríklad Martin by prevzal iniciatívu vo svojom regióne, vznikne oligarchický model a prehustený stred tabuľky. S tým prichádza aj množstvo nezaujímavých duelov a jasný tip na účastníkov play-off.
- príliš veľa Bratislavy? Naše hlavné mesto má až nepomerné zastúpenie v najvyššej celoslovenskej súťaži. Pri pohľade na výchovu mládeže v tomto regióne i celkový záujem o hokejbal je to skutočne zarážajúce. Pod záujmom myslíme napríklad to, že v Bratislave nie je ani jedna regionálna súťaž hrajúca podľa pravidiel SHbÚ. Myslíme si, že dva kluby by dokázali naplno absorbovať to najkvalitnejšie, čo hlavné mesto ponúka. Pri prižmúrení očí možno prirátať tretí klub, ktorý bude bojovať v strede tabuľky. Štyria účastníci v extralige sú priveľa nie iba pre delenie sily, ale aj v pomere k celému Slovensku.
- nárast nákladov? S ďalšími klubmi rastú i náklady. To sa organizátori čiastočne snažia vykompenzovať "bratislavkými víkendami", keďže Jokerit bude hrať vždy v nedeľu. Nepochybné však zostávajú náklady navyše na cestu do Kežmarku, prípadne noc v hlavnom meste tiež nie je najlacnejšia. Budú si všetky kluby môcť dovoliť takýto luxus?
- priveľa zápasov? Je takmer isté, že po polovici základnej časti sa vytvorí veľká priepasť. Otázne je, či kluby bez nádeje na dobré umiestnenie nájdu motiváciu bojovať ďalej, alebo to bude už iba povinné utrpenie v "neponečnej základnej časti".
- rozhodcovia? Tento problém zrejme netreba priveľmi rozpytvávať. Hoci sa SHbÚ snaží zlepšiť situáciu okolo arbitrov, stále je to najväčší problém ligy. Keď ich nebolo dosť doteraz, ako zoženieme aspoň ďalšiu dvojicu navyše?
- nezmenený model súťaže? Už dnes sa diskutuje ako môže tak dlhý ročník obstáť počas sezóny s majstrovstvami sveta. Teda už o rok. Zrejme sa bude musieť opäť zmeniť herný model. Pričom problém sa vyskytuje už teraz. Pokiaľ šesť klubov zostane mimo play-off, pre väčšiu zaujímavosť súťaže by bolo zrejme dobré v istom momente rozdeliť ligu na dve časti. Prípadne, zabezpečiť pre niektoré kluby istý postup. Inšpiráciu si možno vziať napríklad z českej extraligy.
Nový model prinesie viacero pozitív, ale i negatíva. Až počas sezóny sa ukáže pravá tvár zmien. Zabúdať nemožno ani na doplnky, ktoré prinesú rokovania Rady SHbÚ na konci júla. Ako sme už avizovali, extraligu s najväčšou pravdepodobnosťou čaká viacero výrazných zmien. Od prestupov až po disciplinárnu komisiu, či nový riadiaci orgán.