V Bratislave sa prebúdza systematická práca, Engerau Aréna chce byť vlajkovou loďou


By Ján Ivančík - Posted on 11 február 2015

„Momentálne je ihrisko v štádiu výstavby. V rozmedzí dvadsiatichštyroch dní by nám mali byť dodané kvalitné drevené mantinely, spĺňajúce najvyššie štandardy a oceľová konštrukcia na ich upevnenie," hovorí o projekte Engerau Arény pre TOPhbl.sk Dominik Varoš.

Po rokoch stagnácie, či dokonca úpadku má bratislavský hokejbal opäť jasnejšiu víziu napredovania. Na čom sa už roky všetky kluby z hlavného mesta vedia zhodnúť je jeden fakt – práca s mládežou upadla a potrebuje oživiť. Aj toto je jeden z hlavných cieľov skupiny „oživovateľov“ bratislavského regionálneho hokejbalu, ktorých domovským stánkom sa stala novobudovaná Engerau Aréna.

Pôvodne šlo o jednu z montážnych hál Matadoru, no tento účel je už dávnou minulosťou. So súkromným majiteľom ale našlo občianske združenie Západoslovenská hokejbalová liga spoločnú reč a dlhodobý prenájom už prináša svoje ovocie. Okrem zázemia pre organizátorov, šatní i priestorov na prezentáciu dosiahnutých úspechov myslí nová Engerau Aréna aj na médiá, ktoré taktiež dostanú veľkorysý priestor na prácu.

„Všetko sa snažíme budovať za chodu. Nie je to jednoduché, pretože všetky náklady hradíme z vlastných financií. Ideme ale krok po kroku,“ povedal pre TOPhbl.sk prezident Západoslovenskej hokejbalovej ligy, o.z. Dominik Varoš.

Jedna tréningová hala s lešteným betónom už je k dispozícii a okrem tréningov sa na nej hrávajú aj regulárne zápasy. Príkladom je turnaj Engerau Cup, ktorý si získava čoraz väčšiu obľubu a to aj vďaka veľmi netradičnému formátu.

„Momentálne je ihrisko v štádiu výstavby. V rozmedzí dvadsiatichštyroch dní by nám mali byť dodané kvalitné drevené mantinely, spĺňajúce najvyššie štandardy a oceľová konštrukcia na ich upevnenie. Po mantineloch príde na rad vybudovanie tribún. Hrá sa na leštenom betóne, čo hráči mimoriadne oceňujú, pretože ide o povrch, ktorý dáva vyniknúť ich technickým zručnostiam. Okrem toho máme už teraz k dispozícii šatne a bufet, v ktorom sa podávajú teplé i studené nápoje, či občerstvenie pre hráčov i divákov,“ vraví Varoš.

Ambície sú ale nemalé. Engerau Aréna totiž nemá byť iba o jednom ihrisku.

„V pláne máme výstavbu dvoch ihrísk, každé bude spĺňať kanadské rozmery na hru vo formáte 4v4 alebo 3v3. Tu chceme dať priestor najmä mládeži, ale aj organizácii rôznych podujatí. Sme otvorení každému, kto má záujem o hokejbal. V našej vízii je aj zorganizovanie majstrovstiev sveta v minihokejbale,“ znejú plány prezidenta Západoslovenskej hokejbalovej ligy, ktorý zároveň dodáva: „Hala je v zime vykurovaná, v lete je tu príjemných osemnásť stupňov. Skrátka, ideálny priestor na celoročné využívanie.“

Engerau aréna v budúcnosti plánuje aj zaujímavé osvetlenie a úplnou zvláštnosťou by malo byť nahrávanie všetkých stretnutí na kamerovom systéme. Záznamy budú môcť využívať tímy napríklad na dolaďovanie svojej taktiky, využiť ich budú môcť aj rozhodcovia na zlepšenia.

S rozvojom hokejbalu ide ruka v ruke aj vytvorenie súťaží. „Chceme hokejbal vo formáte 3v3, 4v4 a 5v5. Okrem Engerau Arény máme už pozemky pri Slovnafte vo Vlčom hrdle, na ktorých chceme postaviť ihrisko s extraligovými rozmermi, spolupracujeme ale aj s ihriskom na Tematínskej. Zapojíme totiž do projektu aj ZHbL a všetky jej ihriská a celý projekt tak dostane jednotné zastrešenie. Keď už bola reč aj o rozhodcoch, pískať Západoslovenskú hokejbalovú ligu budú môcť iba rozhodcovia, ktorí sa v novom hodnotení umiestnili v tzv. zelenej línii,“ dodáva Varoš.

Nový projekt si stanovil aj jasné pravidlá v tom, pre koho je určený. Cieľovou skupinou je v skratke každý, kto má záujem o rozvoj hokejbalu.

„Vyhlasujeme, že pre nás iná organizácia, zastrešujúca hokejbal na Slovensku, ako Slovenská hokejbalová únia, neexistuje. Apelujeme na všetkých so zdravím rozumom, aby zastavili degeneráciu hokejbalu na Slovensku a aby sme spoločne začali pracovať na zmene a náprave pošramotenej cti hokejbalu. Engerau Aréna si nepraje aby bola označovaná rôznymi nálepkami a spájaná s osobami, ktoré či už kladne , alebo negatívne pôsobili v hokejbale doteraz. Projekt Arény a hokejbalovej federácie je čisto nový a pripravuje sa so zdravím rozumom a správnym úsudkom. Každé návrhy sú vítané a sme otvorení pre konštruktívny dialóg,“ povedal Dominik Varoš.

Vaše hodnotenie: None Priemer: 5 (5 votes)

CAPTCHA
Táto otázka slúži na odradenie spamerov.
1 + 13 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.