V českom semifinále Vlašim, Most, Kladno a Pardubice


By Ladislav Kováč - Posted on 08 máj 2014

V Česku sa schyľuje k semifinále, k novému systému sú nemalé výhrady.

Záverečné kolo nadstavby v českej  FORD CREDIT extralige  sa  odohralo  v sobotu  3.5. 2014. V úvodnom zápase  HBT Vlašim potvrdil na domácej pôde rolu favorita a postúpil do semifinále po výhre  4:0  nad  HBC Plzeň.  Víťazmi  A-skupiny sa stali hráči Autoskla Pardubice, keď v nadstavbe ziskali plný počet bodov. 

"A"  skupina  výsledky  4. kola:

HBT Vlašim - HBC Plzeň   4 : 0  (1:0 3:0 0:0)
Autosklo Pardubice - SK Jihlava   3 : 1  (1:0 2:1 0:0) 

Tabuľka:

1. Pardubice 4z 4v  0  0  17:9 12b.
2. Vlašim   4z 2v  1vp 1p 9:4  8b. 
3. Plzeň   4z 1v  3p  0  7:13  3b. 
4. Jihlava  4z 0v  1pp 3p 6:13  1b.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

B-skupinu vyhralo podľa predpokladov  ALPIQ Kladno. O druhé miesto v skupine, ktoré zaručuje postup do semifinále, sa v priamom súboji stretli  Kert Park Praha s Pento Most, ktorému stačila na postup aj remíza v riadnom hracom čase. V šlágri záverečného kola nadstavby sa vedenia ujal domáci Kert Park,  v druhej tretine sa však  Pentu podarilo vyrovnať.  Záver zápasu bol poriadne napätý. V čase, keď  Praha odvolala brankára a hostia vyrážali na prázdnu bránu súpera, vhodil domáci divák druhú loptičku na ihrisko a keď Most strelil gól, tak rozhodcovia ho neuznali. Na ploche sa rozpútála divoká debata, v ktorej lietali rôzne  nadávky a nakoniec aj vyššie tresty. O víťazovi stretnutia rozhodli samostatné nájazdy, ktoré už nič neriešili a Pento Most sa mohlo radovať z postupu. 

"B"  skupina  výsledky  4. kola:

Kert Park Praha - Pento Most   1 : 2 po s.n.  (1:0 0:1 0:0)
ALPIQ Kladno - Hradec Králové   8 : 1  (3:0 3:0 2:1)
(hralo sa  1.5.)

Tabuľka:

1. Kladno   4z 3v 0  1p 15:4  9b. 
2. Most    4z 2v 1vp 1p 10:6  8b. 
3. Praha    4z 1v 1pp 2p 10:14 4b. 
4. H. Králové 4z 1v 0  3p  8:19 3b.

_____________________________________________________________________________________

Semifinále odštartuje už tento víkend  10. - 11. mája a v úvodných dvoch duelov série majú výhodu domáceho prostredia Pardubice a Vlašim. 

Semifinálové dvojice:

Autosklo Pardubice - Pento Most 

HBT Vlašim - Alpiq Kladno

V semifinále sa stretne víťaz  A-skupiny  Autosklo Pardubice  s druhým tímom z B-skupiny  s Pento Most.  Druhú semifinálovu dvojicu tvoria  víťazi extraligy v posledných piatich ročníkov.  ALPIQ Kladno  vyhralo  B-skupinu, ale séria sa začne u víťaza základnej časti  HBT Vlašim, ktorý skončil v nadstavbovej  A-skupine na druhom mieste. Víťaz skupíny mal povôdne začínať  semifinálovu sériu  na domácom ihrisku, ale Ligová komisia  zmenila propozície, len pár tyždňov pred  play-off  a rozhodla, že nasadený do semifinále bude lepšie umiestnený tím po základnej časti. Vedenie  Alpiqu Kladno však nesúhlasí so zmenami pravidiel  v priebehu rozohratej sezóny. Jasne najavo to dal predseda klubu  Lukáš Kubica vo vyhlásení pre klubový web. 

" Som toho názoru, že nový system  play-off  je skutočne  umeleckým dielom.  Keď už sa nejaké novinky dávajú do praxe, musia byť jasne dané pravidla. Všetko by sa malo vyskúšať v nižších ligach, nie s tým ísť hneď do extraligy seniorov. Pravidlá sa navyše zmenili až niekedy v marci," hnevá sa  Kubica, ale v žiadnom prípade nechce aby sa  Kladno ocitlo v roli ublíženého a "uplakaného" tímu.  Predseda klubu  vie, že  momentálne sa s tým nedá  nič robiť  a  hráči sa  musia sústrediť len na hru: "Rozhodnutie ligovej komomisie rešpektujeme, začneme vo Vlašime. Nakoniec platia slová našeho trenéra  Drahomíra Kadleca:  Ak chceme niečo vyhrať, musíme  poraziť každého a to platí stopercentne. My sa budeme odteraz koncentrovať len na svoj výkon. Avšak vedenie súťaže by sa do budúcna malo nad novinkami poriadne zamyslieť. Ja som napríklad na oficiálnych webových stránkach zväzu márrne hľadal propozície súťaže a tie by mali byť širokej verejnosti i médiam k dispozícii. To je základ," na záver dodal  Lukáš Kubica  pre  hbckladno.cz. 

Podľa výsledkov z posledných sezón, nastúpia proti sebe dvaja najväčší predsezónny adepti na celkový triumf  HBT Vlašim  a  ALPIQ Kladno.  Súperi na seba narazia v play-off po druhý krat. Vo štvrťfinále v roku 2011 postúpilo Kladno  a neskôr vo finále zavŕšilo zlatý hetrik. Následné dva tituly putovali  do  Vlašimu. 

"Vďaka"skvelému" systému, ktorý sa pred sezónou zaviedol, sa odohrá aj predčasné finále. Ale do toho už nebudem vŕtať, dosť ľudí sa k tomu vyjadrilo jasne. Bude to ťažká séria plná osobných súbojov a myslím, že to bude dosť vyhecované. Čo si pamätam zápasy v základnej časti, tak to bolo skoro vždy na ostrie noža. Tak si predstavte, ako to asi bude vyzerať v semifinále play-off.  Kladno je určite miernym favoritom, sú vo forme," povedal pre hokejbal.cz útočník Vlašimu Tomáš Wróbel. 

V druhom semifinále sa predstaví  Autosklo-H.A.K. Pardubice proti šiestemu celku po základnej časti  Pento Most a v play-off  sa súperi stretnú po prvýkrát. Pardubice  prešli nadstavbovou časťou bez straty bodu a vo svojej štvrtej extraligovej sezóne sa premiérovo prebojovali do najlepšej štvorky. 

"Chceme ísť ešte ďalej," povedal tréner Pardubic  Jiří Mašik pre klubový web a pokračoval: "Postup do vysnívaného semifinále je krásny pocit, ešte v nedeľu sme si ho mohli vychutnávať, ale od pondelka sa už musíme zase pripravovať. Na nejaké oslavy nie je čas, ani priestor. Máme niekoľko zranených hráčov, ale bohužial  z play-off vypadol náš starší dorast, takže sa niektorí mladí hráči ihneď pripoja k  nám."

Pento Most patrí  do českej extraligy od sezóny  2001/02, ale finálovu atmosféru ešte neochutnal.  Dvoma gólmi proti Kert Parku Praha sa o piatu semifinálovú účasť Penta postaral útočnik  Jan Plachý. "Podľa mňa v semifinále už nikto nie je favoritom, aj keď je pravda, že náš postup  asi málokto pred sezónou očakával.  Myslím, že séria bude dlhá a vyrovnaná.  My máme skúsenejšie mužstvo,  Pardubice sú zase behavejšie. Uvidíme čo bude sláviť úspech," zhodnotil pre  hokejbal.cz  tridsaťdvaročný hráč Penta Most Jan Plachý.

Vaše hodnotenie: None Priemer: 5 (2 votes)
Značky

CAPTCHA
Táto otázka slúži na odradenie spamerov.
2 + 14 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.