Tretí gól vo štvrťfinále nám strelil člen Kanadskej hokejbalovej siene slávy


By Michal Runák - Posted on 17 máj 2012

"Hokejbal mi v mojej kariére veľmi pomohol," vyznal sa Alexander Burrows.

Dvojnásobný majster sveta v hokejbale Alexander Burrows, momentálne hráč Vancouveru Canucks začínal svoju kariéru ako hokejbalista. Veľmi zaujímavý rozhovor s ním urobili českí kolegovia, my vám prinášame skrátenú verziu. Článok si v plnom znení môžete prečítať na www.hokejbal.cz.

Alex, hrajete na svojom prvom hokejovom šampionáte. Prekvapila vás nominácia?

"Nečakal som to. Je to veľmi mladý výber, ja mám už 31 rokov a som tu najstarší. Je pekné byť tu s ostatnými. Beriem to ako druhú tohtoročnú šancu na úspech. Tú prvú som stratil porážkou v prvom kole play-off Stanley Cupu."

Aký rozdiel je hrať na hokejbalových a hokejových MS?

"Rozdiel je v tom, že som starší (úsmev). S Kanadou som bol na dvoch hokejbalových šampionátoch a vždy to bolo skvelé. Veľmi som sa na nich naučil a tú hru si zamiloval. Prial by som si to ešte niekedy zažiť. Spomínam si na šampionáty 2003 vo Švajčiarsku a 2005 v Pittsburghu."

V hokejbalovej reprezentácii ste bol hlavnou hviezdou, v hokejovej dostávate predsa len menej priestoru. Je tažké sa s tým zmieriť?

"Nijak mi to nevadí a je mi jasné, že v každom tíme mám odlišnú pozíciu. V hokejbalovom tíme som bol hráčom, s ktorým sa počítalo do útoku, na presilovky i do oslabenia. Bol som si vedomý, že som bol dôležitou súčasťou tímu. I keď každý je dôležitý. V našom hokejovom tíme máme veľa talentov a tu to na mne až tak nestojí. Dôležité je, aby sme každý jeden prijali rolu, ktorú v tíme máme. Zatiaľ sa mi to myslím celkom darí."

"Myslíte, že vám reprezentačné hokejbalové zápasy pomohli i vo vašej hokejovej kariére?

Určite. Myslím, že to bol i ten hlavný dôvod, prečo mám možnosť si mezinárodné zápasy zahrať. Vtedy som bol ešte pomerne mladý. Hrať proti dospelým mužom ma posilnilo. Možno mi to pomohlo i na ceste do NHL, pretože som nebol draftovaný. S chalanmi z môjho mesta sme stále hrali hokejbal po škole i celé víkendy. Myslím, že mi to pomohlo zlepšovať sa."

Nájdete si na hokejbal čas i v súčasnosti?

 "Profesionálne už nehrám. Je to predovšetkým kvôli mojej kariére v NHL. Nie, že by mi to zmluva vyložene zakazovala. Ale asi by v klube príliš nadšení neboli, keď by som sa v lete zranil pri nejakej podobnej aktivite. Naviac po 82. zápasoch základnej časti, prípravných zápasoch a play-off je predsa len lepšie trochu si odpočinúť a nabrať sily na novú sezónu. Stále si občas zahrám s kamarátmi, ale je to len tak pre zábavu, žiadne sútažné zápasy."

Vaše meno nesie turnaj Burrows Cup. Môžete nám ho predstaviť?

"Vymyslel som to ja so svojimi kamarátmi. Je to najväčší hokejbalový turnaj formátu 3 na 3 na svete. Minulý rok mal turnaj premiéru, trval 4 dni a víťazný tím získal 50 000 USD. Keď si to rozdelí sedem chalanov, sú to slušné peniaze. Prišli tímy z celej Kanady i USA. Všetky podstatné informácie možno nájsť www.coupeburrows.com."

Budúcoročný hokejbalový šampionát uskutoční v kanadskom St John's. Neprehovoria vás spoluhráči, aby ste im pomohol získať titul v domácom prostredí?

"Nemyslím si. Moja hokejbalová kariéra je teraz na konci. Zrejme tam ale nastúpi môj spoluhráč z hokejovej reprezentácie Teddy Purcell. Hraje tiež hokejbal a naviac je priamo zo St John's. Z Montrealu to mám docela ďaleko, takže ešte neviem, či sa prídem pozrieť aspoň ako divák. Uvidíme, koľko bude času. Keď nie, budem chalanov sledovať na internete."

Vaše hodnotenie: None Priemer: 5 (2 votes)
Značky

CAPTCHA
Táto otázka slúži na odradenie spamerov.
2 + 4 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.