Senecká liga prišila s prevratnou novinkou, má prvého videorozhodcu na Slovensku


By Michal Runák - Posted on 10 október 2011

Prevratnú novinku skúšajú v Seneckej hokejbalovej lige. Nápad sa zatiaľ teší veľkej odozve.

Pri pohľade na rozhodcov v regionálnej lige v Senci vám na prvý pohľad nič zvláštne nenapadne. Ak sa však pozriete bližšie, zneistí vás "niečo" na prilbách mužov v pruhovanom. Nie je to nič iné, ako kamera! Tento prevratný nápad vyšiel z iniciatívy prezidenta hokejbalovej ligy v Senci, Jána Tarnaia. Práve on poskytol TOPHBL exkluzívny rozhovor, v ktorom o tejto novinke povedal viac.

Kde a ako vznikol tento nápad?

"Rozmýšľal som, ako by nám rozhodcom pomohlo rozhodovanie ťažkých či sporných situácií. Jedinou možnosťou, ako si akciu možno spätne pozrieť je kamera. Ďaľším faktorom, pre ktorý som sa rozhodol skúsiť túto novinku bol ten, že sme chceli oživiť náš web. Ten tak bude obohatený nielen o fotky po každom kole, ale aj o videá."

Bola táto myšlienka vo vašej hlave už dlhšie, alebo sa zrodila zo dňa na deň?

"Poviem pravdu, premýšľal som nad tým dlhšie. Bolo to však otázkou financií, musel to v prvom rade schváliť výbor. Trocha som sa toho bál, predsa len takáto vec je nevídaná a nevedel som, či do toho ísť, nebolo to odksúšané. Po prvom kole som však vedel, že to bolo dobré rozhodnutie. Snažíme sa byť spravodliví a keď nám má pomôcť niektoré veci ozrejmiť technika, je to iba pre dobro veci."

Aké sú ohlasy hráčov, divákov či ostatných kolegov?

"Hráči si to zatiaľ veľmi pochvaľujú, majú možnosť pozrieť si jednotlivé zápasy z mojej perspektívy. Ak sa v zápase vyskytne nejaká sporná situácia a ideme si ju spolu pozrieť na kamere, vidím na hráčoch, že majú pred tou kamerou rešpekt a berú ju do úvahy. Je pre mňa dobré, ža ak sa chcem ozaj rozhodnúť správne, môžem si danú situáciu overiť. Zatiaľ o mojom nápade veľa ľudí nevie, som sám zvedavý ako bude hokejbalová verejnosť reagovať."

Aká je kvalita tohto kamerového záznamu? Sú tie situácie dobre viditeľné? K tomu nadviažem aj ďaľšiu otázku, či ste ako rozhodcovia vždy na tom správnom mieste?

"Snažíme sa zabrať čo najväčší priestor, hlavne na bránkovisku a tesnej blízkosti. Čo sa týka kvality, to video sa dá nastaviť na rôzne rozhrania, či dokonca HD kvalitu. Je to ozaj kvalitné."

Koľkokrát ste už využili možnosť riešiť situáciu pomocou kamery?

"Stalo sa tak asi trikrát. Mám čerstvý príklad z druhého kola, keď brankár zachytil loptičku za bránkovou čiarou, no z môjho pohľadu to nebolo hneď celkom jasné. Kamera nám krásne ukázala ako to bolo, čiže určite to má niečo do seba. Ja to robím kvôli hráčom, aby som im dal pocítiť, že robím všetko pre spravodlivé rozhodovanie. Nepoužívam to v rámci toho, aby som zistil či bol alebo nebol faul, ide iba o sporné situácie, ktoré ľudské oko nie vždy dokáže rozpoznať. Ak si nie som istý, vložím kartu do počítača a skontrolujem si stav danej veci. Celý proces trvá asi minútu, čiže ani v tomto smere nie je žiaden problém."

Myslíte si, že by sa táto novinka mohla ujať aj v extralige, či na rôznych medzinárodných fórach?

"Ja si myslím že určite áno. Na medzinárodných fórach až tak nie, tam sú zvyčajne zabezpečené prenosy, ale v ostatných ligách určite áno. Vďaka tomuto predsa môžme posúdiť všetky sporné momenty úplne objektívne a vyvarovať sa tak hádkam typu či bol gól, či nie, či to odpískal ten rohodca správne, alebo naopak."

Môžete nám prezradiť náklady spojené s touto technickou vymoženosťou?

"Nie sú určite jednoduché, takáto kamera stojí od 300 do 400 eur, záleží od vybavenia. Plus k tomu treba samozrejme dokúpiť pamäťovú kartu. Viem, že to nie je najlacnejšia záležitosť, ale tým hráčom to veľmi pomáha a to je na nezaplatenie."

Toľko z rozhovoru s Jánom Tarnaiom, šéfom Seneckej hokejbalovej ligy. Oslovili sme zároveň i zástupcov niektorých mužstiev SHbL, ako sú spokojní s touto inováciou, ktorá zatiaľ na Slovensku nemá obdobu. Pod názormi je ukážka, ako táto vec v praxi funguje. Či sa táto novinka ujme, to je vo hviezdach. Zatiaľ má však iba pozitívne ohlasy a redakcia TOPHBL  bude rada za každý váš názor. Vyzývame preto všetkých čitateľov, aby v kometoch pod článkom svojim názorom vyjadrili svoje stanovisko k tejto prevratnej novinke.

Štefan Kollár, Playboy Senec: "Určite je to dobrý nápad, každá inovácia v tomto smere je dobrá. Prejde sa hlavne sporným momentom, či bola loptička za čiarou celým objemom a podobne. Ak sa to sá pozrieť, je to určite pre prospech veci. Akurát to netreba zneužívať, nie že sa teraz bude riešiť každá situácia cez kameru a budeme hrať jeden zápas tri hodiny. Jednoznačne však beriem túto novinku pozitívne."

Juraj Kmeťo, Orly Modra: "Je to podľa mňa krok dopredu ku skvalitneniu hry a spravodlivosti voči rozhodovaniu. Video som videl, je to kvalitné, myslím, že to rozhodcom pomôže."

Marek Šťastný, HBK Nová Dedinka: "Je to veľmi dobrá vec, najmä pri sporných gólových situáciách to bude určite k prospechu. Nevidím v tom žiadem problém, kľudne by sa to mohlo ujať aj vo vyšších ligách."

Marek Miko, Wattberg Senec: "Kamera je určite spestrenie našej ligy. V minulosti nastalo niekoľko sporných momentov a pokiaľ táto vymoženosť pomôže tieto momenty objasnovať, tak to bude určite prínos pre našu súťaž. Videa sú dosť kvalitné, ale až prax ukáže, či sa osvedčia."

Jaroslav Pikula, medzinárodný rozhodca: "V každom prípade veľmi zaujímavá vec. V rámci zachovania objektivity je však podstatné, aby boli na ihrisku vždy dvaja rozhodcovia s kamerou. Malo by sa to však uplatňovať iba pri veciach, ktoré sú dané pravidlami, ako sú gólové situácie, určite nie fauly. Pre tie by sa to mohlo používať ako dôkazový materiál pre DK pri vyšších trestoch. Inak by sa mohlo stať, že tímy budú neustále reklamovať fauly a hra sa bude kúskovať. Osobne mám obavy iba z toho kúskovania hry, inak je to rozhodne zaujímavá vec."

 

Vaše hodnotenie: None Priemer: 4.5 (8 votes)
Značky

CAPTCHA
Táto otázka slúži na odradenie spamerov.
8 + 3 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.