Rozhodcovia a FHBL - nekonečne falošná pesnička?


By fufur - Posted on 30 september 2009

Čoraz častejšie problémy, nekonečné spory, zničené zápasy, či nevyčerpateľná baňa na ponosovanie. To všetko zahŕňa rozhodcovský problém vo FHbL. Dajú sa tieto problémy vôbec odstrániť, alebo je to vždy iba mlátenie prázdnej slamy?

Každý, komu pojem FHbL niečo hovorí, iste chápe, že na Fara Aréne sa profesionálny hokejbal nikdy hrať nebude. Napriek tomu sa nedá poprieť, že za dobu svojej existencie napredujú všetky farské ligy míľovými krokmi. Každému organizátorovi tohto jedinečného projektu treba vzdať hold, no s narastajúcou kvalitou a popularitou stúpajú i požiadavky a očakávania. Najväčším tŕňom v oku, a to nie iba hráčov, sú dlhodobo rozhodcovia.

V čom je problém?

Nedostatkom systému je celá jeho podstata. Už samotný princíp "odplaty", na ktorom je rozhodovanie postavené má vážne trhliny. Na jednej strane síce každý zaujatý výkon môže byť potrestaný, no pri pozornejšom preštudovaní problematiky to nič nerieši.

Pointa striedania arbitrov na farskom ihrisku tkvie v tom, že každý klub, ktorý odohral zápas, resp. naň nastúpi, musí zabezpečiť na predošlý duel rozhodcovskú dvojicu. Takto sa na stretnutí zídu štyria "muži zákona", z ktorých dvaja vedú meranie síl a ďalší dvaja zapisujú štatistiky a venujú sa obsluhe elektronickej tabule.

Samotný problém spočíva v troch zložkách. Prvou je neznalosť, či neskúsenosť, druhou strach a poslednou sú tzv. kamarátske vzťahy.

1.Neznalosť: Je samozrejmé, že od hokejbalistov-amatérov nemožno očakávať ani profesionálne hráčske, a už duplom nie arbiterské schopnosti. Preto nikdy nebude možné, aby neskúsení a pravidiel neznalí ľudia viedli duely v duchu fair play. Ďalšou vecou je i fakt, že FHbL sa vyznačuje niekoľkými špeciálnymi zákonmi. Naskytáva sa teda otázka, koľkokrát si každý hráč prečítal pravidlá hokejbalu na Klokočine.

2.Strach: Ako sme už spomínali, problém je v princípe samotnom. Systém, ktorého základom je odplata nemôže fungovať bezchybne. Preto sa nespočetneveľakrát stretávame s tým, že píšťalka sa počas celého zápasu ozve iba pri nevyhnutnom prerušení hry. Často totiž platí, že rozhodca má strach aby sa neupískol - ak odpískam faul ja, vrátia mi to oni v nasledujúcom zápase.

3.Kamarátske väzby: Tým azda najčastejším nedostatkom je práve bod tri. Fhbl je stále relatívne malá komunita, v ktorej sa aktéri veľmi dobre poznajú. Niektorí spolu vyrastali a sú na ihrisku od založenia ligy, iní - nováčikovia práve začínajú. O nejakej objektívnosti teda nemôže byť ani reč.

Nedostatky v praxi

Okrem nespočetného množstva chybných rozhodcovských úsudkov, ktoré často zmenili celé zápasy, sú tu i iné, zrejmejšie problémy. Práve im budeme venovať väčšiu pozornosť. Keďže príkladov je nedozierne množstvo, spomeňme aspoň dva z blízkej minulosti.

Šláger roka, ktorý sme mali možnosť vidieť uplynulú sobotu mal naozaj vysokú úroveň. Hneď prvé ohlasy po skončení však smerovali i k výkonu arbitrov. Je pravdou, že zvaliť vinu na rozhodcu je vždy najľahšie, no druhou stranou mince je, že tak veľký duel mala pískať skúsenejšia dvojica. Nepotrestané priestupky veľmi pokazia efekt, ktorý samotný hokejbal vyvoláva.

Druhým faktom je hromadenie sa pripomienok na zásahy organizátorov ligy do zápasov. Tejto problematike sa budeme venovať nižšie.

Ako, respektíve dá sa to vôbec odstrániť?

Každý problém je riešiteľný a vychádzajúc z tohto tvrdenia sa dá vysporiadať i s otázkou rozhodovania na fare. Teórií je hneď niekoľko.

1. Zavedenie profesionálneho arbitra

Dosť razantné a najnákladnejšie riešenie. Problematické by bolo tiež zohnať dostatočne skúsenú a ochotnú osobu, na vykonávanie tejto funkcie. Na druhej strane na Fara Aréne už pískali i veľké osobnosti hokejového rozhodovania, čiže táto fáza by sa vyriešiť dala. Nákladnosť projektu je tiež relatívna, pretože po prepočítaní na jedného hráča by šlo o relatívne zanedbateľnú sumu. Jednoznačným plusom by bolo zmenenie dynamiky a prísnosti pohľadu na zápasy. Taktiež by sa odstránil zbytočne veľký počet štyroch ľudí na zápase.

2. Výmena ligových rozhodcov

K zabezpečeniu potrebnej objektívnosti by prispela i výmena ligových rozhodcov. Znamenalo by to, že zápasy prvoligistov by viedol minimálne jeden druholigista atď. Nevýhodou by bolo asi ešte väčšie prehĺbenie neprofesionality . Nezhody by sa mohli vyskytnúť i pri písakaní pondelňajšej tretej ligy.

3. Rozhodcovská licencia

Už dnes sme minimálne v tretej lige svedkami dobrovoľného rozhodovania skúsených hráčov. Po prehĺbení tohto systému by sa niektorí hráči mohli stať "poloprofesionálnymi" rozhodcami. Systém by fungoval na základe rozhodcovskej licencie rozdelenej do troch líg s rozdielnou náročnosťou vstupného testu. Princíp by bol buď dobrovoľný, alebo by sa dala zaviesť i forma "brigádnického arbitra". Išlo by o menej nákladnú formu ako v bode jedna, no určite by šlo o nárast kvality.

4. Zrušenie, alebo aspoň obmedzenie právomocí organizátorov v ligových zápasoch

V každej lige funguje princíp rozhodca - usporiadateľ. Zatiaľ čo arbiter rozhoduje počas zápasu, usporiadateľ, či delegát dáva sankcie až po ňom. Vo FHbL má organizačný výbor právomoci stále. Vyplýva to z pravidiel: "Člen organizačného výboru zúčastnený na stretnutí má právo riešiť vzniknuté situácie v zápase, ktoré neboli rozhodcom potrestané, riešené dostatočne v stetnutí, riešiť dodatočne ." Podľa tejto citácie teda činovníci organizačného výboru síce práva majú, no až po skončení zápasu, čo je často porušované. Práve dôsledné napĺňanie tohto bodu by bolo azda i vítaným napredovaním.

Keďže ide o dosť dôležitú súčasť každého zápasu, pripájame možnosť rozhodnúť i Vám - našim čitateľom. Môžte tak urobiť v novej ankete.

Vaše hodnotenie: None Priemer: 5 (8 votes)

Doteraz sa o tomto probleme hovorilo len medzi hracmi a ak aj niekto nacrtol tento problem organizatorom nedostal inu odpoved ako to ze by to bolo financne narocne a podobne....organizacia ako taka nieje zla ale ja osobne si myslim ze toto je najvacsi problem na fare vdaka tomu ze niekto nevie pravidla a piska ako piska vznikaju vyhrotene situacie . kolko krat nam bolo hrozene ze sa liga zrusi ak sa neskoncia nasilnosti a vulgarne spravanie sa hracov...lenze treba sa nato pozret aj zo strany hraca.ak cela tribuna vidi ze bol gol no rozhodca povie ja som nevidel tak to by musel byt kazdy robotom aby necitil nejake emocie a rozhodcu neposlal do teplych krajin.alebo ak sa dvaja hraci zapletu v slovnej potycke ci strkanice preco sa casto stane rozhodca vyluci len hraca ktory je iniciativnejsi?.dalej pozname mustva v ktorych niektry hraci maju dost silny hlas a ak sa taky hraci stretnu s arbitrom ktory sa strhne aj pri sirene oznamujucej koniec tretiny je zle nedobre.ja osobne mam skusenost s takymto pripadom.som brankar a lopticku sa mi podarilo zachytit na ciare a stiahnut pod seba rozhodca najskor gol neuznal a druhy to nevidel no isty hrac od supera zakrical nieco v zmysle pockaj po zapase a cuduj sa svete zrazu gol platil.toto treba riesit.myslim ze kazdy mi tych par eur na rozhodcu dal ved by si zdvihla uroven ligy a urcite by znizil aj pocet sarvatok a nervozity na zapasoch. 

Tesi ma, ze sa tato problematika dostala na povrch. Myslim si, ze kazdy jeden ucastnik FHBL si vsimol, ze tento problem tu je. To, ze si niektori hraci ani len neprecitali pravidla, to je ich problem, raz sa im to urcite nejako vrati, ked im bude piskat zapas taky podobny necitatel. Ale, problem je v tom, ze tu existuju nepisane pravidla. Co su to nepisane pravidla? Su to take, ktore si moze predstavitel OV vymyslet v danej chvili? Preco, ked sa stane nejaka situacia a nie je k nej prislusne pravidlo, sa tato vec nezapise hned? A vlastne, ako je mozne, ze kopec potrebnych veci nie je v pravidlach??? Nie je cas? Ak niekto nieco organizuje, ten cas si najde, aj ked ide o jeho volny cas. Ked to nie je niekto ochotny takto robit, tak to robit nemusi. Samozrejme, nie je problem si zobrat do ruk pravidla Slovenskej hokejbalovej unie a vynat z tadial zopar pismenok a zverejnit. Nepisane pravidla nikde nikdy neexistovali pokial ide o sport, ale aj ine. A ak ano, boli to pravidla, dohodnute vsetkymi v danej oblasti. Nehovorim, ze sa inde nerobia spinavosti a neuprednostnuju sa napriklad ine kluby, ale myslim, ze ak sa citite byt krestanmi a chcete vychovavat mladez, mali by ste uvazit, ako to robit. Takymto stylom, len ukazete to, ze svet je o nejakej ''korupcii'' a jednoducho sa nic neda spravit vlastnym pricinenim a snahou a vsetci teraz sa spravajme ako byrokrati a korupcni maniaci. Znie to smiesne, ze? Ja nie som krestan, ale myslim si, ze toto vsetko je nekrestanske spravanie sa...Je toho vela co by som napisal, ale predsa necham vas citat aj vyjadrenia inych :D:D hawk

Krestanstvo?, to asi nie je problem. Aj krestan aj nekrestan robi chyby , sme ludia. Na chyby jednotlivcov treba poukazat mozno si ich ani neuvedomuju, mozno ani nevnimaju, ze to vyznieva korupcne. Uplnu objektivitu zasa ocakavat asi nemozno. V danom prostredi je logicke a mozno aj ocakavane, ze jeden klub ma iste privilegia. Len by sa to nemalo robit tak okato a zasahovatt do zapasov.  Aj ked sa mi zda, ze nikedy to nie je sv..., co je preferovany klub, mozno zdanie z posledneho velkeho slagra ;)

Stale si vsak myslim, ze niekto tu ligu riadit musi, anarchie by neprospela nikomu!  Ostava len doformavat niektore rusive momenty.

ano, ligu niekto riadit musi, ale nie sposobom akym je riadena. nakonies tie rusive momenty nie su eliminovane a vlastne ani nechcu byt eliminovane :(

 Chcel by som vidiet vsetkych Vas ako by ste to organizovali. Su to tri ligy a v podstate sa o to staraju dvaja ludia. Navyse okolo toho sa toci aj kopa inych problemov a nie len tento problem s piskanim. Hracom sa nepaci nic co ich obmedzuje. Budme radi, ze sa o tu organizaciu staraju tak ako sa staraju. Myslim si, ze by to ani jeden z nas co tu piseme nezvladol lepsie. Urcite nie tak iniciativne, budovatelne a z takym srdcom ako sa o to staraju oni.

 

A aby mi niekto nehovoril, ze tu pisem anonymne tak Hravam v ARC a volam sa Mato.

ja osobne som si pravidla precital asi 4x...viem, ze niektori ani raz...ja sa snazim vzdy piskat tak, aby sa nenadavalo, samozrejme sa to nie vzdy da...ale ako mam odpiskat nieco, co nie je v pravidlach, ale vraj podla clena OV "kazdy vie, ze tu sa to piska a hra sa tak"?! nepisane pravidla su len jeden problem samozrejme, je tu toho na strasne dlhu debatu... ale v clanku bolo vystihnute to najdolezitejsie

pri nedávnych rozhovoroch s pánom s organizačného výboru som zistil, lebo mi to SÁM povedal, nestačí vedieť pravidlá napísané na stránke ale musíme vedieť aj NEPÍSANÉ PRAVIDLÁ a tu vzniká jeden a pri tom najväčší problém... keďže tie sa menia v závislostí ako to komu vyhovuje. viď príklad: niekedy sa úder hráča trestá stopom na dva roky, niekedy rok, niekedy dva zápasy a niekedy je nepovšimnuté nie len rozhodcom ale aj členom ktorý dohliada na celý priebeh stretnutia(člen OV), pritom v niektorých momentoch aj člen OV reaguje zaujato.( najčastejšie pri zápasoch SV Gorazd. ) vidieť sme to mohli aj pri nie tak dávnom zápase Vlci - SV Gorazd, detaili nebudem rozoberať, každý kto tam bol vie na čo narážam.

HURAAAAAAAAAAAAAAAAAA, konecne poctiva statistika a na rovinu popisany problem. Problem je aj to, ze organizacia ligy je LEN v rukach jedneho muza. A to povazujem za VEEEELKY problem. Kedy uz konecne skonci dominancia a pravomoci sa nerozdelia medzi ostatnych? Preco c´hraci nemaju moznost zasahovat do rozhodovania a vedenia ligy????

Vsetci len kritizujeme ako to organizacny vybor robi zle. No vecisna z toho obrovskeho kvanta hracov co hraju vo vsetkych ttroch ligach len pride zahrat zapas a zatrenvat si a na ostatne veci spojene s organizaciu a urovnou rozhodcov z vysoka kaslete. Co cheme ked my sami hraci nemame zaujem o zvysovanie urovne? Bolo by sice jednoduche len si rozhodcu zaplatit. No to probelm neriesi. Problemom je nezaujem hracov o to co sa v lige deje. Co keby sa spravila unia hracov FHBL ktora by riesila problemy priamo s vedenim? preco sa neotvori debata o kvalite pravidiel ligy? Lenze to by sme mi hraci museli aj chciet a zaujimat sa o vedenie ligy.  

no tak budem reagovať na Váš príspevok : určitá hŕstka hráčov je spolu s organizačným výborom disciplinárna komisia, ktorá sa však stará aj o chod a organizáciu líg. :) zaplatenie rozhodcu rieši problém - veď tým pádom bude rozhodca aký taký profesionál (momentálne ho hradia v určitých rizikových zápasoch páni Čaprnka, Mášik). ale Váš príspevok mi skôr pripomína reakciu na úplne iný smer a to je organizácia a vedenie súťaží a nie riešenie problému rozhodcov. a vôbec nie je pravda, že nato všetci zvysoka kašlú, len keď si prečítaš reakcie k článku s kapitánom Angels tak tam zbadáte ako sa máte riadiť v prípadoch keď máte pocit že niektoré veci sa môžu riešiť inak ako sa riešia. Ako napísal Dubo(pán Krenč) - drž hubu a krok, tak zistíte, že to nemá zmysel. Ak samozrejme nie ste aj Vy jeden z členov DK alebo OV

CAPTCHA
Táto otázka slúži na odradenie spamerov.
9 + 1 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.