Nezabudnuteľný martinský rok


By Ján Ivančík - Posted on 31 december 2016

Čo nám priniesol rok 2016? Veľa hokejbalovej radosti, ale aj tragédie.

Rok 2016 dnes napíše svoju poslednú kapitolu a prenechá štafetu roku s poradovým číslom 2017. O tom, že končiacich sa dvanásť mesiacov bolo z hokejbalového hľadiska opäť veľmi plodných sa pozrieme v sumáre najzaujímavejších udalostí roka 2016.

Juniorské medailové hody

Slovenské juniorské výbery cestovali do anglického Sheffieldu s veľmi náročnou úlohou. Na domácom šampionáte totiž zozbierali všetko, čo sa dalo. Tri zlatá sa obhajujú najťažšie, no našim juniorom sa vo všetkých výberoch podarilo postúpiť do finále, v ktorom si zhodne zmerali sily s Kanadou. U16 a U18 síce najdôležitejší súboj nevyhrali, najstarší výber sa však tešil z obhajoby.

Indiáni sa dočkali

Hneď v januári napísal svoje štvrté pokračovanie Víkend hokejbalových šampiónov. Regionálna elita zamierila do Gajár v historicky najvyššom počte dvanástich klubov a zastúpenie bolo vskutku celoslovenské. Tvrdé boje sa viedli už od základnej skupiny a diváci mohli sledovať hokejbal vskutku okulahodiaci. Z celkového víťazstva sa napokon tešili Indiáni Skalica, ktorí vo finále zdolali Farmu Petržalka 3:1. Vrátili jej tak porážku z predošlého roka a po odmlke titul zamieril opäť na Záhorie.

Martinské zmŕtvychvstanie

Imperial Vitamins mali na začiatku sezóny veľké problémy. Do play-off napokon postúpili až zo šiesteho miesta, no to už boli iným tímom, s úplne odlišným odhodlaním, silou a morálkou. Vo vyraďovacej fáze napokon mužstvo z Turca predviedlo fantastickú jazdu. Každá séria mala obrovské čaro a dávku napätia. V nezabudnuteľnom finále proti Skalici získali Martinčania po dlhých rokoch čakania a snaženia vytúžený titul pred domácimi divákmi. Radosti nebolo konca kraja. K bratislavským dominantám a päťnásobnej Nitre tak pribudol i Martin.

Nevydarený Superpohár

Martin si teda vybojoval aj právo zastupovať Slovensko na Superpohári proti českému majstrovi z Pardubíc. Tu už ale radosť vystriedal smútok. Trofej Slováci nezískali, naopak odišli s prehrou 1:7.

Nový zákon o športe

Veľkou zmenou pre hokejbal bolo i prijatie nového zákona o športe. Dlho očakávaný legislatívny kúsok priniesol zmeny vo financovaní športu, zmeny v sponzoringu, ale aj zmenené postavenie hokejbalistov. Zatiaľ čo niektoré športy, kluby, či donori sa tešia z nových pravidiel, hokejbalisti veľa dôvodov na radosť nemajú. Zlepšené postavenie si nevylobovali, ocitli sa medzi mimo olympijskými športmi, nekonalo sa ani avizované prepojenie s ľadovým hokejom, a tak sa výrazne zhoršil aj prístup k štátnym dotáciám.

Nové vedenie SHbÚ

Všetky zmeny napokon vyústili aj v personálne obmeny. Postov v riadení slovenského hokejbalu sa postupne vzdali sekretár Róbert Košťál i viceprezident Roman Török. Vedenie SHbÚ tak prevzali nové tváre, ktoré zvolila v závere roka 2016 Rada SHbÚ na zasadnutí v Pruskom. Ťažkými časmi sa hokejbalovú loď pokúsi prekormidlovať sekretár Milan Ladiver a viceprezidentom sa stal Július Száraz.

Najdlhší hokejbalový zápas na Slovensku

V júli sa na východe Slovenska podaril nevídaný kúsok. Vedenie Kežmarku a Spišskej Belej si podalo ruky, vyhrnulo rukávy a podarilo sa im získať dostatok odhodlaných duší, ktoré vo veľkej horúčave neúnavne bojovali 30 hodín na hokejbalovom ihrisku, aby sa zapísali do slovenskej knihy rekordov.

Aj tragické udalosti

Rok 2016 však nepriniesol iba pozitíva a radosť. Medzi najsmutnejšie a najtragickejšie udalosti sa zaradila predčasná smrť jedného z najlepších českých hokejbalistov Libora Topolánka.

Vaše hodnotenie: None Priemer: 5 (1 vote)

CAPTCHA
Táto otázka slúži na odradenie spamerov.
9 + 1 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.