Nastal náš čas

By Michal Runák - Posted on 13 jún 2012

Je tu opäť chvíľa na potvrdenie postavenia hokejbalovej veľmoci.

Po roku je hokejbalové Slovensko opäť v pozore. Majstrovstvá sveta juniorov hostia od 18.6. do 23.6. české mestá Písek a Strakonice. Po dvoch rokoch sa teda naša omladina vracia na miesto činu, i keď rovnaká bude iba usporiadateľská krajina. Pred dvomi rokmi sa MS totiž konali v Moste, dvadsiatka dokonca bojovala o titul v rakúskom Villachu. Tento rok sa všetky kategórie, čiže U16, U18 i U20 stretnú na jednom mieste, čo je odrazom nielen finančnej krízy v Európe, ale i keby jej nebolo, je tento krok potešiteľný. Zdravý rozum zvíťazil, k tomu viac netreba nič dodávať. V Moste si osemnástka vybojovala vo finále proti Kanade zlaté medaily, hráči javorových listov nám finálovú prehru vrátili v kategórii U16. Dvadsiatka si vo Villachu viedla rovnako úspešne, no nakoniec mala ich medaila bronzový lesk. Zaujímavosťou juniorských šampionátov je fakt, že v týchto kategóriách si medaily rozdelili iba štyri krajiny. V U16 a u18 dokonca iba Kanada, Slovensko a Česká republika. Tu však treba pripomenúť, že v týchto vekových kategóriách sa MS prvýkrát uskutočnili v roku 2008, Písek a Most teda bude iba tretím turnajom pre tieto ročníky. Dvadsaťroční majú oveľa bohatšiu históriu svetových šampionátov. Ten prvý sa konal už v roku 2000 v Kralupoch nad Vltavou a pri premiére v ňom Slovensko získalo bronz. Naši reprezentanti získali zatiaľ svoje jediné zlato v tejto kategórii na domácej pôde v Martine v roku 2004. Medzi tri spomínané veľmoci sa dokázali začleniť iba USA, ktoré triumfovali v roku 2006 v talianskej Aoste, o dva roky neskôr v kanadskom St.John´s získali bronz. Naši chlapci si v tomto prípade priviezli v oboch prípadoch strieborné medaily.

1. Kanada

Medailová bilancia teda jasne navráva, kto bude patriť medzi favoritov a viac menej bude veľkým prekvapením, ak by sa niekto dostal medzi troch TOP favoritov Kanadu, ČR a Slovensko. Z posledných MS máme zbierku všetkých troch kovov a asi by sme neboli proti, keby sme túto mozaiku zopakovali. Najmä v kategórii U16 by sme mohli uspieť, pretože tu nám zlato ešte chýba. Bude otázkou, ako sa dokážu tréneri vysporiadať so slabou prípravou, nad týmto faktom nezatvárajme oči. Nedostatok financií si odniesla práve príprava, ktorá mala od ideálu ďaleko. Verme, že všetci tréneri od Jurčáka (U16) cez Ďurisa (U18) až po Jurošeka (U 20) budú mať šťastné ruky pri skladaní jednotlivých formácií, že motivačne nabudia všetkých v ceste za úspechom. Tou motiváciu nech je i priložené video z posledných MS U 18 v Moste, kde sme získali spomínané zlato. Nastal náš čas, držte všetci palce!!!