Kežmarok: Obhajca stratil štvorgólový náskok

By TOPhbl.sk - Posted on 18 apríl 2011

V Kežmarku už rozlúštili, kto si zahrá semifinále.

V Kežmarku sa rozlúštenia i poslednej štvrťfinálovej tajničky. Tá rozhodla, že v semifinále Kežmarskej MARCO POLLO hokejbalovej ligy uvidíme troch zástupcov z Kežmarku a vicemajstra z Popradu. A to posledné rozuzlenie bolo poriadne divoké. Veď obhajca viedol v zápase o štyri góly, no nedokázal tento náskok udržať a zo súťaže nakoniec vypadol.

Bad Company Ľubica – HC Sokol Matrix Kežmarok 5:7 (5:1, 0:4, 0:2)
– nedohrané

V čase 43.46 bol hráčom domáceho mužstva inzultovaný rozhodca, a preto bol zápas ukončený

Góly: 9.03 Schneider (Polaček) z presilovky, 10.06 Schneider (Havíra), 11.29 M. Pitoňák (Schneider), 12.35 Schneider (Havíra), 13.08 Ra. Jasovský (Polaček) – 3.19 J. Šúpala (L. Zwick) z presilovky, 21.33 M. Šúpala (Jakubčo), 25.01 Jakubčo (J. Šúpala) z presilovky, 26.23 L. Zwick (Š. Majer), 28.26 Š. Majer (D. Pacanovský), 31.27 Š. Majer (L. Zwick), 37.19 Jakubčo (L. Zwick)

Vylúčení: 6:2, z toho Havíra (Ľub) OT. Presilovky: 1:2. Strely: 33:40. Rozhodcovia: Jozef Juhász, Jakub Kovalčík. Diváci: 90.

V súťaži, kde 5, či 6 mužstiev si robí zálusk na titul, je zákonité, že tým pádom sa pre niektoré mužstvá stane štvrťfinálový zápas rozhodujúcim, pretože proti sebe sa stretnú výkonnostne približne vyrovnané mužstvá. Jedno z nich teda sezónu ukončí, druhé pokračuje v bojoch o medaily. Presne tak ako v hokeji na majstrovstvách sveta. Tentoraz to padlo na dvojice Leopoldov – Tornádo a Ľubica – Matrix. Leopoldov, aj keď s menšími problémami, postúpil cez Tornádo v dvoch zápasoch, druhá dvojica potrebovala na rozlúštenie štvrťfinálovej tajničky až tri zápasy.

V tejto sérii narazili na seba dva extrémy. Najlepší útok Schneider – Havíra hral proti asi najlepšej obrane v súťaži. Bolo teda jasné, že ak sa hosťom podarí eliminovať útočnú dvojicu súpera, tak môže myslieť na úspech. A tak sa vlastne aj stalo. Pokiaľ mali útočníci Ľubice priestor, tak Matrix ťahal za kratší koniec. Ak však útočným tykadlám Ľubice odrezali krídla, tak vlastne nemal kto tvoriť hru ich protivníka.

Zápas, pred extraligovou návštevou, začal trochu opatrne a úvodné tri minúty sa mužstvá herne oťukávali. Už prvé vylúčenie domáceho hráča v čase 3.11 prinieslo však spŕšku protestov. Prešlo z presilovky osem sekúnd a bolo 0:1 pre Matrix. O minútu na to prišlo druhé vylúčenie domáceho hráča, no hostia túto početnú prevahu nevedeli využiť. Potom sa obe mužstvá už sústredili plne na hru a diváci videli výborný zápas. Pekné kombinácie trojice Havíra – Jasovský – Schneider a na druhej strane prieniky Jakubča, Majera, Šúpalu, či Romana boli ozdobou stretnutia. Po vyrovnávajúcom góle domácich, ktorý dali v presilovke, sa hráči Ľubice dostali na koňa a s minútovou pravidelnosťou strieľali jeden gól za druhým. Desiata minúta 1:1, jedenásta minúta 2:1, dvanásta minúta 3:1... až po 5:1. Bol to najlepší výkon domácich hráčov. Hráči Matrixu v tejto pasáži zápasu absolútne nič nestíhali a bolo pre nich vykúpením, že prvá tretina skončila.

V hokejbale je náskok štyroch gólov síce veľký, no nie neprekonateľný a pamätáme si veľa obratov, no tento zo 17. apríla 2011 si budeme určite pamätať navždy. Druhá tretina priniesla opäť výborný hokejbal na oboch stranách. Útoky sa prelievali z jednej strany na druhú. Bolo vidieť, že keď sa obe mužstvá sústredia na hru tak vedia ponúknuť divákom krásne divadlo. Zníženie na 5:2 prišlo v 7. minúte, no keď hostia využili druhú presilovku v 11. minúte a znížili na 5:3 a o minútu na to inkasovali po štvrtý raz domácim akoby naraz došla para. Matrix úplne ovládol dianie na ihrisku. Zaslúženou odmenou mu bolo vyrovnanie na 5:5 ešte do skončenia druhej tretiny. Nečakané, že obhajca titulu z Ľubice tak prešustroval štvorgólový náskok, a to dokonca za jednu tretinu.

Tretia tretina mala nečakaný priebeh. V druhej minúte dal Štefan Majer šiesty gól hostí a Matrix viedol 5:6. Drvivý tlak domácich so snahou o vyrovnanie však neprišiel. Aj keď hráči Ľubice kombinovali, no boli vytláčaní do rohov ihriska takže paradoxne v polovici tretiny bol počet striel na bránu 1:7 pre hostí. Tí trpezlivo nechali domácich hrať a vyrážali do rýchlych brejkov. Jeden vyšiel v 8. minúte Marcelovi Jakubčovi a hostia viedli 5:7. Najlepšia obrana v súťaži aj potom klapala dobre a nedala veľa príležitostí domácim na skórovanie. Naopak Majer, Jakubčo i Zwick mohli poslať Matrix do trojgólového vedenia. Domácim sa prestalo herne dariť, čo bola voda na mlyn hry Matrixu. Brankár Denis Godla v bránke Matrixu všetky závary pred svojou bránou vyplývajúce z tlaku riešil spoľahlivo a s prehľadom podržal svoje mužstvo. Domáce mužstvo tri minúty pred koncom odvolali brankára, no do väčšej šance sa nedostali. Skôr mohli inkasovať. Pri čoraz kratšom čase, ktorý chýbal do konca tretej tretiny, prichádzala väčšia nervozita. V čase 43.46, teda 74 sekúnd pred koncom, narazil domáci Čikovský hosťujúceho Jakubča na mantinel. Rozhodca odpískal narazenie na mantinel, za čo dostal domáci hráč menší trest dve minúty, no to sa nepáčilo domácemu Havírovi, ktorý fyzicky napadol rozhodcu. Následne bol preto zápas okamžite ukončený, pre inzultáciu rozhodcu.

Paradoxom je, že v zápase nebolo veľa vylúčení, takže zápas nebol vôbec nejaký nečistý. Veď sedem trestov (mimo OT) na to, že ide o play-off je v akejsi norme. No tých rečí okolo každého jedného vylúčenia, to bolo neskutočné, až nechutné. Podľa správnosti každé vylúčenie sa malo vylučovať 2 minúty a potom plus desať za rečnenie. Asi by bol väčší pokoj. No kto by hral poslednú tretinu, ťažko povedať. No asi skôr, či neskôr budeme musieť prísť aj takýto meter. Keď sa hlava nestačí schladiť za dve minúty, tak skúsime na budúce, či bude stačiť desať minút.

Vzhľadom na to, že inzultácia sa stala iba 74 sekúnd pred koncom, zápas sa neskontumuje, ale výsledok ostáva v platnosti. O treste hráčovi, ktorý inzultoval rozhodcu, rozhodnú kapitáni všetkých mužstiev súťaže.