Každý rok chce novinku, aká v hokejbale ešte nebola


By Ján Ivančík - Posted on 05 január 2017

Kvalita ligy je tak vysoká, že tímy neváhajú za zápasmi cestovať i päťdesiat kilometrov.

V Prešove čakali na vlastné ihrisko dlhé roky. Hokejbal dostal v treťom najväčšom meste na Slovensku červenú na dlhých 25 rokov. Šanca na znovuzrodenie prišla v roku 2014 a Prešovčania sa jej zhostili naozaj kráľovsky. Majú vlastnú súťaž, organizujú turnaje, zaujímavé akcie a ich aktivity je vidieť široko – ďaleko. Prešovská 3b hokejbalová liga naberá veľkú popularitu a hrajú ju mužstvá z Košíc, Vranova nad Topľou i Bardejova. Organizátor súťaže Peter Kochan však vidí mincu z oboch strán.

„Neviem, či máme mať radosť z toho, že u nás hrajú mužstvá z tak širokého okolia. skôr je na poriadne zamyslenie, že v druhom najväčšom meste na Slovensku, v Košiciach, nemajú jediné regulárne ihrisko. Po zhruba pätnásťročnej anabáze v I. KEHbL sa chalani z Košíc rozhodli cestovať k nám a sú po Bardejove, Vranove a Svidníku našim ďalším medzimestským účastníkom,“ hodnotí situáciu pre TOPhbl.sk Kochan.

Prešovská súťaž však očividne má značnú kvalitu, pretože inak by mužstvá z tak širokého regiónu nepriťahovala.

„Myslím si, že medzi mužstvami panuje spokojnosť. V rámci nášho vlastného programu na rozvoj a podporu hokejbalu sa niektoré zápasy odohrajú práve na domovských ihriskách niektorých účastníkov. To mužstvá jednoznačne privítali,“ konštatuje organizátor prešovskej ligy, ktorý chrlí nápady jeden za druhým: „O ne nie je núdza a stále ich máme dosť. Každé mužstvo a každý hráč, či člen realizačného tímu je pre nás svojim účinkovaním prínosom. Dal som si za cieľ prísť každý rok s niečím novým, čo tu ešte nebolo.“

Zaujímavých inovácií vzniklo na východe republiky viacero, a to iba za jeden, či dva roky.

„Ako prví sme prišli s live prenosom, taktiež sme pripravili netradičné charitatívne projekty s karatistami, či florbalistami. Máme netradičné reklamné auto na Slovensku a tento rok by mal pribudnúť All-Stars zápas so všetkým, čo k tomu patrí,“ znie iba krátka enumerácia toho, čo všetko sa v Prešove rodí.

Mnoho turnajov a iných aktivít si vyžaduje veľa hodín dobrovoľníckej práce. Okrem voľného času však ide aj o žrútov financií.

„O financiách v slovenskom športe je asi zbytočného hovoriť. Všetko hradíme vďaka prostriedkom zo štartovného a príspevkov spoločností ako 3b, Ecomax, MV transport, MARU-Dach, Hotel Polo a mnoho ďalších. Za to im patrí obrovská vďaka. Veď komu a ako pomohol nový zákon o športe?“ kladie si rečnícku otázku Kochan.

Prešovčania si však brzdu zatiahnuť nemienia. Práve naopak, v príprave je viacero ďalších projektov.

„Momentálne máme vlastný hokejbalový krúžok na ZŠ Československej armády, ktorého deti sa minulý rok stali majstrami a vicemajstrami Slovenska v kategórii základných škôl. Našou prioritou je deti priviesť k hokejbalu, von, späť na ihriská. Preto chystáme aj junior 3b ligu, do ktorej pozveme aj ďalšie základné školy a uvidíme, či sme sa vybrali správnym smerom,“ avizuje Kochan, ktorého plány mieria aj na celoslovenskú úroveň.

„Našim najsmelším projektom je extraliga U10, a to už od nasledujúcej sezóny. Iba trénovať a nehrať totiž nemá takmer žiaden význam,“ dodáva.

V minulosti na východe fungovali projekty ako Tatranská liga, ktorá mala spájať viaceré regionálne súťaže. Jej oživenie však momentálne na programe nie je. Jedným z dôvodov je zrejme aj to, že viacero regionálnych súťaží na okolí (vrátane kežmarskej) svoju činnosť ukončilo.

„My už svojim spôsobom regionálna súťaž sme,“ pousmial sa Peter Kochan a s vážnejším tónom pokračoval: „Boli tu aj také nápady, no mali viac negatív, ako pozitív. Preto sme sa radšej vybrali smerom mládežníckeho hokejbalu. O pár rokov, kto vie...“

V Prešove majú svoje plány i svoju víziu. V aktívnom štýle chce Peter Kochan pokračovať i v roku 2017. 

„Verím, že sa nám smelé plány podarí naplniť. Veľká vďaka však patrí každému, kto nám akýmkoľvek spôsobom už teraz pomáha. Aj týmto preto želám všetkým fanúšikom hokejbalu všetko najlepšie v novom roku 2017!“ zakončil organizátor jednej z najväčších regionálnych súťaží na Slovensku, ktorá už onedlho bude mať svoje zastúpenie aj na Víkende hokejbalových šampiónov v Gajaroch.

Vaše hodnotenie: None Priemer: 5 (10 votes)
Značky

CAPTCHA
Táto otázka slúži na odradenie spamerov.
1 + 9 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.