Úradujúci kráľ, prešovský vyzývateľ a majster z Veľkého Krtíša


By Ján Ivančík - Posted on 26 január 2016

Pokračujeme v predstavovaní účastníkov Víkendu hokejbalových šampiónov. V B-skupine sa predstaví Farma Petržalka, Paluto Luky Sport Prešov i ŠK 3M Modrý Kameň.

HBC Farma Petržalka – majster ZHbL

Názov Farma Petržalka sa stal na západe Slovenska takmer ikonou úspechu. Čierne dresy so zúrivým býkom v posledných rokoch zbierajú jeden úspech za druhým a tím pod vedením Petra Merschitza je naozaj na nezastavenie. Aktuálny majster ZHbL valcuje aj v prebiehajúcom ročníku a do boja o prvenstvo na Víkende hokejbalových šampiónov nastúpi Farma ako úradujúci víťaz, ktorý chce svoj primát obhájiť.

„Turnaj berieme ako veľkú výzvu. Po vlaňajšom víťazstve by bolo chybou dávať si menšie ciele, ako je obhajoba, ale uvedomujeme si, že proti nám stojí mnoho veľmi kvalitných súperov. Tešíme sa na konfrontáciu s mužstvami z celého Slovenska,“ vraví pred veľkou bitkou kapitán mužstva Peter Merschitz.

Farma má vo svojich radoch viacero extraligových borcov s bohatými skúsenosťami. Sú to práve jej kmeňoví hráči a jej káder je tak široký, že dvadsaťdvačlennú súpisku musel kapitán vytvoriť okresaním niekoľkých mien. Práve preto patrí Farma k najvážnejším adeptom na celkové prvenstvo.

HBC Paluto Luky sport Prešov – majster 3b Prešovskej hokejbalovej ligy

V roku 1993 sa v Prešove rozbehla hokejbalová liga. V tom čase v súťaži štartovalo osem mužstiev, ďalšie sezóny sa počet účastníkov pohyboval nahor i nadol. Niektoré mužstva sa časom rozpadli, iné vznikali, hráči sa striedali v rôznych kluboch. V rokoch 1997-1998 dal Rastislav Holečko dokopy „starých“ hráčov a vzniklo mužstvo PALUO, ktoré ligu v Prešove aj dva, či trikrát vyhralo. Podmienky časom v Prešove upadali až tak, že aj samotná liga skončila.

V roku 1999 prešlo mužstvo HNI73 Prešov do mestskej ligy v susedných Košiciach a aby čo najlepšie reprezentovalo mesto Prešov, stiahli si aj tých najlepších hráčov z Prešova. Neskôr klub zmenil svoj názov na Atak HNI 73, potom to bol 3b Krasgarden, s ďalším partnerom 3b Luky sport.

Neskôr, kedy sa partii hokejbalových zanietencov podarilo oživiť mestskú ligu v Prešove po dlhých 12-13 rokoch, a v ďalších rokoch aj vybudovaním hokejbalového ihriska 52x26m, sa liga v Prešove rozbehla na plné obrátky. Kto iný, ako Rastislav Holečko dal znovu dokopy mužstvo PALUTO. V tomto začali hrať aj niektorí hráči 3b Luky sport Prešov hrajúcich ešte aj Košickú ligu, nakoľko vzťah medzi Rastislavom Holečkom (šéf Paluto) a Marošom Hricom (šéf 3b Luky sport) bol, je  a vždy bude fantastický a kamarátsky, dalo sa predpokladať, že vznikne fúzia oboch mužstiev. A tak sa aj stalo. Košická liga je aktuálneho majstra Prešova minulosťou, lebo je tu ešte aj extraligový Lion Svidník, ktorého trénerom je Maroš Hric, Rastislav Holečko veľkým fanúšikom a hráči ako Branislav Štefan, Martin Džupina, Miroslav Sála, Patrik Mitra, Pavol Zavacký, Ľubomír Šándor ale aj iní, by už nezvládali „boj“ na troch frontoch (extraliga, Košice a Prešov). Preto sa vedenie rozhodlo o fungovaní mužstva iba v Prešove. Mančaft tak od sezóny 2014/2015 nesie názov HBC Paluto Luky sport Prešov, ktorý hneď vo svojej „prvej“ sezóne získal majstrovský titul v Prešove.

ŠK 3M Modrý Kameň – majster Veľkokrtíšskej hokejbalovej ligy

Z neveľkej ligy, ale s bohatými skúsenosťami a veľkým zanietením. Hráči Modrého Kameňa majú za sebou sedemnásťročnú históriu, ktorá je obohatená o viacero úspechov i účastí na prestížnych podujatiach. Štart na Víkende hokejbalových šampiónov bude určite patriť k jednej z nich.

„Tím vznikol okolo roku 1999 alebo 2000. Presne si už nepamätám, keďže som mal v tom čase ešte iba desať rokov. Mužstvo ale hralo pod názvom „Russia“, ako účastník nultého ročníka VKHBL. Po asi roku sa názov zmenil na „Športový klub“ z toho dôvodu, že sme v tom čase okrem hokejbalu hrávali najmä basketbal a patrili pod nás aj stolnotenisti a šachisti. K dnešnému dňu je to už len o hokejbale. Dodatok v názve „3M“ je na pamiatku našich priateľov. Ide o troch chalanov, ktorých mená začínali písmenom „M“ a boli z Modrého Kameňa, no sa tragicky zadusili na chate pri jej vykurovaní,“ objasňuje pôvod krkolomného názvu mužstva Peter Pastorok.

Hráči Modrého Kameňa majú za sebou aj účasti v iných súťažiach. Ani v nich sa nestratili.
„Mnoho rokov sme uprednostňovali len svojich hráčov a odchovancov. Dnes to už bez iných hráčov nejde, vzhľadom na malú hráčsku základňu. Nie sme žiadni hokejisti, ani profi hráči. Sme len pouličné deti s hokejkou a loptičkou, ktoré to jednoducho bavilo a venovali sa tomu v okrese, kde sa o hokeji bolo možné dozvedieť azda len z televízora,“ znejú skromné slová Pastoroka.Nie je to však celkom pravda. Vo vlastnej lige je Modrý Kameň jasným majstrom, v minulosti sa úspešne prebíjal v Banskobystrickej hokejbalovej lige a momentálne pôsobí i vo zvolenskej súťaži.

„Medzi hlavné opory mužstva by som radil chalanov, ktorí majú skúsenosti z extraligy (M.Pastorok, J.Matuška, M.Ďurčov), ďalej hokejistov (D.Nociar, M.Heckl), ale aj ostatných (M.Škopík, E.Bariak, R.Stráňovský, V.Hudec, M.Šaár, ...). V podstate ako hlavnú oporu mužstva označím najviac tímového ducha. Sme kamaráti hrajúci od útleho detstva spolu a čo je najdôležitejšie, slávime spolu aj tímové úspech (úsmev). Tím prešiel v poslednej dobe obrovskou obmenou, keďže sa menila generácia. K dnešnému dňu musím vyzdvihnúť veľký prínos spoluhráčov zo ZH, ktorí priniesli do tímu opäť iskru, ktorá vyhasínala. Tím hrával od jeho vzniku okresnú súťaž „VKHBL – Veľkokrtíšska hokejbalová liga“, od roku 2008 tím pôsobil v „OHL – Stred ZV – Oblastná hokejbalová liga – Stred Zvolen“. Po rozpade ligy v roku 2011 bol dve sezóny len turnajovým tímom a od roku 2013 sa stal účastníkom najprv 2.BBHBL, následne 2 sezóny 1.BBHBL. Terajšiu sezónu je opäť účastníkom „ZVHBL (nástupca OHL – Stred ZV) Zvolenská hokejbalová liga“ a zároveň aj účastníkom domácej súťaže „VKBHL“, ktorej je aj organizátorom. Domovským stánkom nášho klubu je hokejbalové ihrisko na Lipovom námestí v Modrom Kameni (kde sa hrá aj VKHBL), ktorého súčasťou je klubová šatňa s posilňovňou,“ dodáva Peter Pastorok.

 

Vaše hodnotenie: None Priemer: 5 (2 votes)

CAPTCHA
Táto otázka slúži na odradenie spamerov.
12 + 3 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.